Około 20 tys. świadectw charakterystyki energetycznej wystawiła w ubiegłym roku tylko jedna osoba – pisze „Dziennik Gazeta Prawna” i dodaje, że eksperci nie mają wątpliwości, że takie dokumenty nie mogą być rzetelne.
MRiT szykuje zmiany ws. świadectw charakterystyki energetycznej (Getty Images, Jakub Porzycki)
„Świadectwa charakterystyki energetycznej w teorii powinny dawać użytkownikom wiedzą, jakich rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie można się spodziewać. Problem w tym, że wystawiane są hurtowo przez internet, bez oglądania budynku, nie mają wielkiej wartości” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Będą zmiany w świadectwach energetycznych
Z tego problemu rządzący zdają sobie sprawę, stąd planowane zmiany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Jak wyglądają kulisy branży stacji paliwowych? – Adam Sikorski w Biznes Klasie
Zmiany w metodologii kontroli charakterystyki energetycznej budynków oraz nowe wzory świadectw przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
Przy realizacji świadectwa charakterystyki energetycznej przez osoby uprawnione konieczne będzie wykorzystanie istniejącej dokumentacji technicznej oraz przeprowadzenie kontroli na miejscu lub w wyjątkowych sytuacjach kontroli zdalnej z wykorzystaniem środków umożliwiających inspekcję wizualną.
„Konieczność odbycia kontroli na miejscu jest podyktowana występującymi nadużyciami w zakresie automatyzacji w wykonywaniu świadectw przez osoby uprawnione. Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpływają informacje o wspomnianych nadużyciach, które polegają głównie na automatycznym sporządzaniu świadectw (najczęściej za pośrednictwem stron internetowych), bez wywiadu z właścicielem, bez kontroli na miejscu oraz bez analizy dokumentacji technicznej obiektu” – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.
Zobacz także:
Unia idzie na całość. Właścicieli mieszkań czeka prawdziwa rewolucja
Projekt rozporządzenia przewiduje również wprowadzenie nowych wzorów świadectw charakterystyki energetycznej. Zaproponowano zmianę formy graficznej świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku i części budynku, wprowadzono 2 klasy oceny energetycznej budynków – zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną i rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną netto. Określono również nowy sposób przedstawiania emisji CO2. Celem nowych wzorów świadectw jest zapewnienie czytelności i przejrzystości dla odbiorców końcowych oraz ujednolicenie wzorów wszystkich państw członkowskich – poinformowano w uzasadnieniu.
Podział budynków na klasy energetyczne
Projektowane rozporządzenie wdroży unijną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (tzw. dyrektywę budynkową). Projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G, co pozwoli w przyszłości na objęcie programami wsparcia w szczególności budynków, w których znajdują się gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji, a także budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz budynków położonych na obszarach wiejskich – poinformowano.
Zgodnie z wprowadzoną w projekcie rozporządzenia skalą charakterystyki termicznej klasa A+ charakteryzuje budynek lub część budynku o najlepszych energetycznych właściwościach użytkowych, zaś G oznacza budynek lub część budynku o najgorszych energetycznych właściwościach użytkowych.
Zobacz także: