Nie mają 40 lat, a posiadają fortuny. Pierwsza taka lista w historii

Po raz pierwszy opublikowano w Wielkiej Brytanii listę młodych posiadaczy największych fortun. Autorem “40 under 40” (czterdziestu do czterdziestki) jest gazeta „The Sunday Times”. Prawie co 4. wymieniony na liście urodził się bogaty, pozostali zdobyli majątki własną pracą. Oprócz arystokracji, największymi dobrami mogą się pochwalić informatycy, muzycy, aktorzy czy producenci alkoholi. Zdjęcie

Ed Sheeran jest na 10. miejscu listy “40 under 40” /Mark Thompson/Getty Images /AFP

Ed Sheeran jest na 10. miejscu listy “40 under 40” /Mark Thompson/Getty Images /AFP Reklama

Lista obejmuje osoby do 40. roku życia, które według stanu na 1 maja tego roku miały największe fortuny w Wielkiej Brytanii. Szacowano je na podstawie dostępnych aktywów – nieruchomości, gruntów, dzieł sztuki, koni wyścigowych czy udziałów w spółkach notowanych na giełdzie. Do stanu posiadania nie wliczono kont bankowych, do których brytyjscy dziennikarze nie mieli dostępu. 

Na samej górze arystokracja

Pierwsze miejsce na liście najbogatszych, młodych Brytyjczyków zajmuje Hugh Grosvenor, siódmy książę Westminsteru. Niespełna 33-latek, ojciec chrzestny księcia Jerzego, drugiego w kolejce do brytyjskiego tronu – jest posiadaczem majątku o wartości 10,1 miliarda funtów. W wieku 25 lat Grosvenor odziedziczył po swoim ojcu ogromny majątek, który pochodzi m.in. z powstałej w XVII wieku spółki zarządzającej nieruchomościami. Należą do niej połacie centralnego Londynu, m.in. kamienice w ekskluzywnej dzielnicy Mayfair. 

Reklama

Drugie miejsce z fortuną szacowaną na 2,2 mld funtów zajmuje 34-letnia Lady Charlotte Wellesley – potomkini królowej Wiktorii i córka 9. księcia Wellington (jego przodek w 1815 r. pokonał Napoleona pod Waterloo). Komentujący listę “40 under 40” zwracają uwagę, że swoje bogactwo absolwentka Oxfordu zawdzięcza nie błękitnej krwi, tylko małżeństwu z miliarderem – amerykańsko-kolumbijskim finansistą, który zbił majątek m.in. na browarnictwie.  

Metaverse i muzyka

Trzeci najbogatszy, młody Brytyjczyk to 36-letni Herman Narula – biznesmen pochodzenia hinduskiego. Jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym “Improbable Worlds Limited”, brytyjskiej międzynarodowej firmy specjalizującej się w technologii Metaverse i tworzącej oprogramowania do gier komputerowych. Majątek Narula jest szacowany na 780 milionów funtów. 

Na liście znalazły się też osoby znane na całym świecie. Dziesiąte miejsce zajmuje Ed Sheeran, wokalista znany choćby z przeboju Shape Of You. Ten 33-latek został okrzyknięty najbogatszym młodym muzykiem w Wielkiej Brytanii z majątkiem oszacowanym na 340 milionów funtów. O prawie połowę mniej, 175 milionów funtów – zarobiła inna gwiazda pop, Harry Styles, były członek One Direction. Wykonawca “As It Was” znalazł się na 17. miejscu na liście. Swój majątek zgromadził nie tylko dzięki występom estradowym i filmowym (zagrał m.in. w “Dunkierce” Christophera Nolana), ale też inwestycjom. Jedną z nich jest otwarty 14 maja w Manchesterze klub muzyczny “Co-Op Live”. 

Młodzi, którzy sięgną po stery

Dalsze pozycje na liście zajmuje m.in. Adele, 16-krotna zdobywczyni nagrody Grammy. Piosenkarka może się pochwalić majątkiem wartym 170 milionów funtów. Daniel Radcliffe – Harry Potter z powieści JK Rowling zgromadził 90 milionów funtów. Podobnie jak Dua Lipa – 28-letnia modelka i gwiazda popu albańsko-brytyjskiego pochodzenia. Listę 40 najbogatszych, młodych Brytyjczyków zamyka z 59 milionami funtów Emma Watson, która też zasłynęła z Harrego Pottera, oraz posiadający dobra warte 56 milionów funtów Charlie Morgan, który po nieudanej karierze piłkarskiej stał się producentem słynnej wódki “Au”. 

Podsumowując swoją listę „The Sunday Times” wskazał, że tylko dziewięciu z wymienionych “urodziło się bogatymi”. Pozostali zarobili miliony samodzielnie, m.in. na modzie, muzyce, sprzedaży alkoholu czy na sporcie. – Wielu z nich zatrudnia już setki pracowników, a niektórzy będą przyszłością brytyjskiej gospodarki – zapewnia Robert Watts, autor publikacji w Sunday Times.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Chemiczny gigant chce być neutralny klimatycznie. Kamil Majczak, prezes Ciechu: Podchodzę do tego ambicjonalnie INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *