Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 proc. W porównaniu do marca oznacza to spadek o 0,2 punktu procentowego. Jak podał resort w komunikacie, niższą stopę bezrobocia w kwietniu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.
/Tomasz Jastrzębowski /Reporter
Według wstępnych danych MRPiPS stopa bezrobocia w kwietniu kształtowała się w przedziale od 3,1 proc. w woj. wielkopolskim do 8,5 proc. w woj. podkarpackim.
W całym kraju stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,1 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jak i roku, spadła o 0,2 punktu procentowego.
Rozwiń
Liczba bezrobotnych spadła o 23,7 tys. osób
Według wstępnych danych ministerstwa w kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 23,7 tys. osób, czyli o 2,9 proc.
Resort podał, że w kwietniu 2024 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 88,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli podobnie jak miesiąc wcześniej, i o 6,8 tys. (8,4 proc.) więcej niż w kwietniu 2023 r.
Reklama
Bezrobocie w marcu. Polska na pierwszym miejscu w UE
W marcu, według danych resortu pracy, stopa bezrobocia wynosiła 5,3 proc. Tymczasem według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia była w tym miesiącu na poziomie 2,9 proc., co dało Polsce pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Taki sam rezultat jak nasz kraj osiągnęły Czechy.
Dla porównania unijna średnia wyniosła w marcu 6 proc., a w strefie euro – 6,5 proc. Drugie miejsce w zestawieniu Eurostatu zajęła Słowenia ze stopą bezrobocia na poziomie 3,1 proc., a miejsce na podium uzupełniły Niemcy i Malta ze wskaźnikiem 3,2 proc.
W tym samym czasie według Eurostatu w Polsce bez pracy pozostawało 515 tys. osób – o tysiąc mniej niż w lutym br. W marcu 2023 roku było to 479 tys. osób.
/ Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL