W czwartek odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Zgodnie z zapowiedzią posła KO Dariusza Jońskiego, która padła w rozmowie z Wirtualną Polską, zostanie na nim poruszony temat wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
/Wojciech Olkuśnik /East News
– Mamy posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w czwartek, w tym tygodniu. Ponieważ najprawdopodobniej do nas wpłynie wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego, będziemy zajmować się w tym wnioskiem – stwierdził Dariusz Joński w rozmowie z WP.
Poseł KO ma nadzieję, że prace nad tym wnioskiem będą „szybkie”. – W czasie pierwszego posiedzenia komisji zostanie ustalony plan pracy oraz zostaną powołani doradcy komisji – zapowiedział.
Dariusz Joński wyjaśnił, że posiedzenie komisji odbędzie się „za zamkniętymi drzwiami”.
Reklama
– Komisja może jednak zdecydować, że część będzie się odbywać przy otwartych drzwiach. Sam będę to proponował, bo opinia publiczna powinna się o tym dowiedzieć – zadeklarował w WP.
Co zarzuca się Adamowi Glapińskiemu?
Wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu przygotowała i złożyła w Sejmie grupa 191 posłów koalicji rządowej. Miało to miejsce 26 marca.
We wniosku szefowi banku centralnego zarzucono złamanie konstytucji m.in. poprzez zorganizowanie skupu aktywów w latach 2020-2021, co miało w efekcie zapewnić „pośrednie finansowanie przez Narodowy Bank Polski deficytu budżetowego w łącznej kwocie co najmniej 144 miliardów złotych”.
Zdaniem autorów wniosku prezes zrobił to bez „należytego upoważnienia” od Rady Polityki Pieniężnej. Inny zarzut dotyczy interwencji na rynku walutowym w grudniu 2020 r. oraz w marcu 2022 r., które – według autorów – miały być podejmowane „bez należytego upoważnienia od Zarządu NBP”, a na dodatek „co najmniej część z nich miała na celu osłabienie wartości polskiej waluty”.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL