Użytkowanie wieczyste a własność. Oto, co trzeba wiedzieć

Użytkowanie wieczyste to nie to samo, co własność danej nieruchomości. Z jakimi kosztami wiąże się użytkowanie wieczyste? Co warto wiedzieć o takiej formie dysponowania gruntem? Czy warto przekształcić użytkowanie wieczyste we własność? Zdjęcie

Najważniejszą różnicą między użytkowaniem wieczystym a prawem własności jest to, że to pierwsze jest terminowe, a drugie - bezterminowe. /123RF/PICSEL

Najważniejszą różnicą między użytkowaniem wieczystym a prawem własności jest to, że to pierwsze jest terminowe, a drugie – bezterminowe. /123RF/PICSEL Reklama

Użytkowanie wieczyste: Co to takiego?

 

Użytkowanie wieczyste zostało wprowadzone w 1961 roku. Upoważnia ono konkretną osobę do wykorzystywania przez 99 lat gruntu, który jest własnością Skarbu Państwa, należy do województwa, powiatu czy gminy.

W niektórych przypadkach jest to okres krótszy, ale zawsze wynosi co najmniej 40 lat.

Gdy minie wskazany okres, chcąc dalej wykorzystywać grunt, należy złożyć wniosek do właściciela (Skarbu Państwa, danego samorządu). Zazwyczaj zgoda zostaje wyrażona, ale nie jest to zawsze pewne: jeśli w danej lokalizacji planowana jest jakaś inwestycja, wniosek dostanie odmowę.

Reklama

Czy użytkowanie wieczyste kosztuje?

Tak. Użytkowanie wieczyste niesie ze sobą określone koszty. Na początku użytkowania osoba korzystająca z danego gruntu jest zobowiązana zapłacić 15-25 proc. wartości tej nieruchomości. To jednak nie wszystko. Każdego roku konieczne jest regulowanie opłat, które wynoszą od 0,3 do 3 proc. ceny rynkowej nieruchomości.

Jeśli osoba zawiadująca terenem oddanym w użytkowanie wieczyste postawi na nim budynek, jest on jej własnością.

Jakie są różnice między użytkowaniem wieczystym a własnością?

Najważniejszą różnicą między użytkowaniem wieczystym a prawem własności jest to, że to pierwsze jest terminowe, a drugie – bezterminowe. Co prawda, w obu przypadkach może dochodzić do dziedziczenia, jednak w przypadku użytkowania wieczystego nie zmienia się okres jego trwania.

Właściciele gruntu mogą dowolnie nim rozporządzać, oczywiście w granicach wyznaczonych przez prawo. Użytkowanie wieczyste na to nie pozwala, nie jest również związane z gwarancją, że umowa nie zostanie wypowiedziana.

Prawo własności dotyczy nieruchomości i ruchomości, a użytkowanie wieczyste odnosi się wyłącznie do gruntów.

Warto wiedzieć, że od 2019 roku zachodzi możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Już ponad 2,5 miliona Polaków zdecydowało się przekształcić użytkowane wieczyście grunty we własność. Aby tego dokonać, należy wnieść odpowiednią opłatę.

Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla właścicieli domów znajdujących się na terenach użytkowanych wieczyście, właścicieli domów wielorodzinnych, a także właścicieli lokali użytkowych, które należą do budynków wielorodzinnych.

 

Opłatę za przekształcenie uiszcza się corocznie przez okres 20 lat. Pojedyncza opłata wynosi tyle, ile wcześniej opłata roczna za użytkowanie wieczyste. Termin zapłaty zobowiązania co roku upływa 31 marca. Jeśli zatem wcześniej opłata roczna za użytkowanie wieczyste wynosiła 600 złotych, cały koszt przekształcenia będzie wynosił 12 000 złotych.

W przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa, istnieje możliwość zapłacenia kwoty jednorazowo. W przypadku gruntów należących do samorządów, konieczne jest indywidualne rozeznanie.

Jednorazowe uregulowanie płatności zazwyczaj pozwala na zaoszczędzenie pewnej części kwoty – a to ze względu na udzielane z tego tytułu bonifikaty.

Bonifikata 99 proc. – co to takiego?

Bonifikata 99 proc. przy użytkowaniu wieczystym to zniżka na opłatę jednorazową, którą uiszcza się przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Oznacza to, że zamiast płacić pełną opłatę, która może być bardzo wysoka, można zapłacić tylko 1 proc. jej wartości.

Z bonifikaty 99 proc. mogą skorzystać osoby fizyczne, które są:

  • Właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych,
  • Posiadaczami orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
  • Właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe,
  • Spółdzielniami mieszkaniowymi.

Aby skorzystać z bonifikaty 99 proc., należy złożyć wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków do skorzystania z bonifikaty. Następnie uiszcza się  opłatę jednorazową w wysokości 1 proc. wartości opłaty przekształceniowej.

Wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności można składać do 31 grudnia 2029 roku.

Wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności można złożyć w urzędzie miasta lub gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości.

KO

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Prezydent Białegostoku: Ostatnie lata to skok cywilizacyjny polskiej gospodarki INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *