Przelewy idą strumieniem. Tesla finansuje X, SpaceX i inne biznesy Muska

Musk przelewa z pustego w próżne? Najnowsze dokumenty Tesli pokazały, że tylko do lutego firma, która raczej unika płatnych działań marketingowych, wydała na reklamę na X (dawniej Twitter) 200 tys. dolarów. 

Przelewy idą strumieniem. Tesla finansuje X, SpaceX i inne biznesy Muska

fot. Collin Xavier/Image Press Agency / /  Abaca Press

Disney, IBM, Apple, Warner Bros., NBC Universal, Lionsgate czy "Washington Post" – to tylko część koncernów, które zdecydowała się zrezygnować z reklam na muskowej platformie X. Bojkot reklamodawców, którzy zdaniem miliardera mieli go szantażować, może "zabić firmę" – zaznaczał w wywiadzie dla "New York Timesa". Najwyraźniej zapomniał, że sam rozpoczął tę burzę. Najwyraźniej jednak o jednego reklamodawcę X nie musi się martwić. I tu szok i niedowierzanie – chodzi o Teslę. 

Nie wiadomo, czy już w 2023 roku reperowano finanse platformy poprzez kampanie reklamowe Tesli. W tym roku widać je bowiem w wykazie "transakcji z osobami powiązanymi". Możliwe więc, że 200 tys. dolarów to zaledwie koszt reklam za styczeń i luty. Dlaczego te wydatki na marketing tak dziwią? Otóż wcześniej przeznaczano na nie całe zero dolarów, bowiem Musk nie widział konieczność reklamowania się. 

– Tesla nie reklamuje się, ani nie płaci za rekomendacje. Oszczędzone w ten sposób pieniądze wykorzystujemy, by ulepszać nasz produkt – przyznawał na Twitterze w 2019 roku. 

Zdanie zmienił rok temu, zaznaczając, że może zajść konieczność reklamy, ale nie podał szczegółów. Przypomnijmy, że exodus reklamodawców rozpoczął się po jednym ze wpisów Muska na X poparł użytkownika, który twierdził, że Żydzi promują nienawiść do białych. Później stwierdził, że "nie wszystkie społeczności żydowskie" to robią. Miliarder później przyznał, że była to "jedna z najgłupszych, jeśli nie najgłupsza, rzecz, którą zrobił na platformie" i że dał tym samym do ręki "naładowany pistolet wszystkim tym, którzy go nienawidzą" oraz antysemitom.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Jak się jednak okazuje, Tesla nie tylko "pomaga finansowo" nie tylko X, ale i innym firmom Muska – jak informuje CNN News. Wystarczy wymienić, że Tesla:

  1. W 2023 roku miała wydać 700 tys. dolarów, a do lutego tego roku – kolejne 100 tys. na samoloty obsługiwane przez SpaceX.
  2. 200 tys. w 2023 roku i 1 mln dolarów w tym "poszedł" do The Boring Company, której właścicielem także jest Musk. 
  3. 2,4 mln dolarów w 2023 roku, a 500 tys. do lutego 2024 r. na nienazwaną firmę ochroniarską, także należącą do miliardera, która świadczy usługi w fabrykach

Obecnie Tesla boryka się z poważnymi kłopotami w związku ze słabszym popytem na ich samochody, które wypierane są przez chińskie pojazdy elektryczne. Co więcej, w obliczu wyższych stóp procentowych finansowanie zakupu auta kredytem wiąże się z wyższymi kosztami. W odpowiedzi Tesla postanowiła zejść z cen. Mimo tych zabiegów właśnie poinformowała o spadku sprzedaży rok do roku, pierwszym od szczytu pandemii. 

W konsekwencji nad firmą wiszą największe zwolnienia grupowe, które mogą dotknąć nawet 15. tys. pracowników, w tym tych najważniejszych, bo m.in. odpowiedzialnych za zasilanie samochodów elektrycznych. 

opr. aw

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windosorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *