Sondaż: Czy Lewica powinna mieć mniej ministrów w rządzie?

"Czy Pani/Pana zdaniem w związku z wynikiem wyborów samorządowych Nowa Lewica powinna mieć mniejszą liczbę stanowisk ministrów w rządzie?" – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Czy Lewica powinna mieć mniej ministrów w rządzie? - INFBusiness

Włodzimierz Czarzasty

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W wyborach samorządowych w głosowaniu do sejmików, w skali całego kraju, Lewica zdobyła 6,32 proc. głosów, czyli mniej niż w wyborach parlamentarnych z 15 października (wówczas na Lewicę głosowało 8,61 proc. wyborców). W całej Polsce Lewica obsadziła jedynie 8 mandatów w sejmikach wojewódzkich.

Przed wyborami samorządowymi Lewica starła się z Trzecią Drogą

Przed wyborami samorządowymi Lewica wdała się w poważny konflikt z Trzecią Drogą dotyczący liberalizacji przepisów aborcyjnych — po tym jak marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, podjął decyzję, by ustawami dotyczącymi aborcji złożonymi do laski marszałkowskiej zająć się dopiero po wyborach, Lewica zaatakowała go za to, że złamał obietnicę dotyczącą likwidacji tzw. sejmowej zamrażarki. W kulminacyjnym momencie konfliktu, gdy Hołownia apelował o spokój, szefowa klubu Lewicy, Anna-Maria Żukowska napisała w serwisie X „wyp…j z tym spokojem”, a Robert Biedroń, jeden z liderów Lewicy, apelował, by pokazać Trzeciej Drodze czerwoną kartkę w wyborach.

Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

PAP

Ostatecznie Trzecia Droga zdobyła w wyborach wynik zbliżony do tego z wyborów parlamentarnych (14,25 proc. w wyborach do sejmików w skali całego kraju vs 14,4 proc.). Po wyborach politycy Trzeciej Drogi sugerowali, że wynik Lewicy jest efektem błędnej strategii wyborczej i skupieniu się na temacie aborcji, który nie leży w gestii samorządów, a politycy Lewicy przekonywali, że fakt, iż koalicja rządząca przez wiele miesięcy nie podjęła tematu aborcji zdemobilizował jej wyborców.

Już po wyborach samorządowych premier Donald Tusk zapowiedział rekonstrukcję rządu, do której ma dojść na przełomie wiosny i lata, w okresie, w którym odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego (9 czerwca). Premier mówił, że z rządem pożegnają się ci ministrowie, którzy obejmą mandaty w PE, a także ci, z których pracy nie jest do końca zadowolony.

Tymczasem w mediach pojawiły się spekulacje, że politycy PSL zaczęli sygnalizować, iż w związku z wynikiem Lewicy w wyborach należałoby renegocjować liczbę stanowisk ministerialnych, jakimi Lewica dysponuje w rządzie. Onet informował, że pojawił się postulat, by Lewica oddała albo ministerstwo pracy (na czele resortu stoi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk) albo ministerstwo nauki (na czele stoi Dariusz Wieczorek). Oficjalnie politycy Trzeciej Drogi dementowali, by zgłaszali takie postulaty.

Jednocześnie Szymon Hołownia, pytany o umowę koalicyjną, która gwarantuje m.in. liderowi Nowej Lewicy, Włodzimierzowi Czarzastemu, objęcie funkcji marszałka Sejmu w drugiej połowie kadencji, to „nie Pismo Święte” i że można ją renegocjować. Rozmów na temat kształtu umowy koalicyjnej nie wykluczali też inni politycy Trzeciej Drogi.

Sondaż: Mniej Lewicy w rządzie najbardziej chcą wyborcy najmłodsi i najwięcej zarabiający

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy, ich zdaniem, w związku z wynikiem wyborów samorządowych Nowa Lewica powinna mieć mniejszą liczbę stanowisk ministrów w rządzie.

„Tak” odpowiedziało 39,3 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 31,3 proc. respondentów.

Zdania nie ma 29,4 proc. badanych.

– Zdecydowanie częściej od kobiet (32%) zmniejszenie liczby stanowisk ministerialnych zajmowanych przez Lewicę popierają mężczyźni (47%). Zmian w rządzie oczekuje co druga osoba (49,8 proc.), która nie skończyła jeszcze 24 lat i niemal tyle samo badanych z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców. Odsetek respondentów popierających zmniejszenie liczby ministerstw obsadzonych przez Lewicę wzrasta wraz z wysokością dochodu (37% – dochód wynoszący do 3000 zł netto, 47% – dochód przekraczający 7000 zł netto) – komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *