Niemal połowa Polaków uważa, że powinno się przywrócić w kraju powszechną służbę wojskową – wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Wprost”.
Zachodni dowódcy wojskowi i analitycy ostrzegają, że Rosja w najbliższych latach może odbudować swoją armię i przeprowadzić atak na państwa członkowskie NATO.
Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uważa, że wschodnia flanka NATO ma trzyletni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji.
– To czas, w którym na wschodniej flance musi powstać potencjał będący jasnym sygnałem odstraszającym przed agresją – mówił szef BBN. W tym kontekście elementem odstraszania Rosji może być budowa przez Polskę większej armii. – Wolą prezydenta RP jest, aby liczność wojska była zwiększana, a uzbrojenie trafiało do wojska – dodał Jacek Siewiera.
Czy w Polsce powinien wrócić obowiązkowy powrót do wojska?
– Uważam, że na pewno jest właściwy czas na refleksję nad jakąś formą służby obywatelskiej. To nie jest kwestia jedynie poboru jako takiego, (lecz — red.) różnego rodzaju służby obywatelskiej i pewnej świadomości, zmiany również kulturowej, w której obywatel ma świadomość, że bycie obywatelem to nie jest jedynie fakt zamieszkiwania danego terytorium i uczestniczenia w rynku pracy danego terytorium, ale świadomości obowiązków również obywatelskiej służby wobec państwa, w którym żyje — mówił szef BBN.
O przywrócenie powszechnej służby wojskowej zapytano Polaków w sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla „Wprost”.
Za przywróceniem opowiedziało się 44,7 proc. respondentów. Przeciw takiej zmianie opowiada się 35,3 proc. badanych. Co piąty ankietowany nie ma w tej kwestii zdania.
W przypadku mężczyzn, 46,6 proc. chciałoby przywrócenia powszechnej służby wojskowej (42,9 proc. kobiet). 38,1 proc. jest przeciw (32,9 proc.) kobiet, a 15,3 proc. nie ma zdania (24,2 proc.).
Najwięcej zwolenników przywrócenia zasadniczej służby wojskowej jest wśród osób w wieku 35-49 lat — 50,3 proc. Najmniej wśród najmłodszych badanych w wieku do 24. roku życia — 31,8 proc.
Sondaż przeprowadzono w dniach 20-21 lutego na próbie 800 osób.