Polska 2050 wniosła do Sejmu projekt ustawy, która miałaby wpłynąć na „odpartyjnienie” spółek Skarbu Państwa. Posłowie partii Szymona Hołowni chcą mniejszej liczby miejsc w radach nadzorczych, podniesienia wymogów kwalifikacyjnych i pełnej jawności zarobków. Projektowane przepisy przewidują również zakaz przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.
/Andrzej Iwanczuki/REPORTER /East News
Posłowie Polski 2050 złożyli w piątek do Sejmu hucznie zapowiadany przez Szymona Hołownię projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zakłada on m.in. zaostrzenie kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Marszałek Sejmu zapowiedział powstanie projektu po tym, jak wyszło na jaw, że kilku członków rad nadzorczych w państwowych spółkach jest powiązanych z jego partią. „Tłuste koty pakują kuwety. Teraz czas na konkursy i profesjonalne zarządzanie naszym majątkiem. Polska 2050 zaproponuje rozwiązanie ustawowe, które na dobre odpartyjni zarządy spółek” – napisał na początku lutego Szymon Hołownia na platformie X.
Reklama
Polska 2050 zapowiada odpartyjnienie spółek
– Podtrzymujemy w naszym projekcie ideę zmniejszenia liczebności członków wchodzących w skład rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa do maksymalnie 7 osób, w tym 3 członków niezależnych – powiedział Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polska2050.
Zapowiedział również powstanie Komitetu Dobrego Zarządzania, który byłby odpowiedzialny za powoływanie niezależnych członków. Organ miałby być powoływany na 5-letnią kadencję, a „kandydatów będą mogły zgłaszać związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz rektorzy wyższych uczelni”. Dodał, że pozytywna opinia Komitetu Dobrego Zarządzania będzie wymagana dla wszystkich nominacji przedstawicieli Skarbu Państwa do rad nadzorczych spółek.
Jakie jeszcze uprawnienia według projektowanych przepisów miałby posiadać Komitet Dobrego Zarządzania? Kobosko przekazał, że do jego zadań będzie również należało zatwierdzanie regulaminów postępowań kwalifikacyjnych do zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Wykluczenie polityków z rad nadzorczych i pełna jawność wynagrodzeń
– Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych, osoby pełniące funkcje publiczne w ciągu ostatnich 5 lat i tych, którzy pracowali czy świadczyli usługi na rzecz partii politycznych – wyjaśnił Kobosko. – Zamykamy po drugie istniejące furtki do łączenia zatrudnienia na wysokich stanowiskach w administracji centralnej czy w administracji samorządowej z zasiadaniem w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa – dodał.
Zapowiedział również wprowadzenie pełnej jawności wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Poinformował, że te wynagrodzenia będą podlegały publikacji, co miesiąc w powszechnie dostępnym rejestrze.
Na tym jednak nie koniec. – Chcemy zakazać partiom i komitetom wyborczym przyjmowania wpłat od osób, które pełnią funkcje w radach nadzorczych i zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa – powiedział Kobosko.
W uzasadnieniu napisano, że celem projektu jest zapewnienie profesjonalizmu i fachowości w zarządzaniu majątkiem publicznym.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News