Choć 10 lutego minie miesiąc od odwołania przez premiera prezes ZUS, to rząd wciąż oficjalnie nie wskazał następcy prof. Gertrudy Uścińskiej. „To element szerszej rozgrywki wewnątrz rządowej koalicji” – informuje „Business Insider Polska”. Zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Lewica, z której wywodzi się minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chcą mieć wpływ na obsadzenie tej kluczowej inwestycji.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (PAP, Archiwum Kalbar)
Myślę, że jeszcze w lutym powinniśmy znać osobę, która stanie na czele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – powiedziała w piątek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podała, że procedura już została rozpoczęta.
Prezes ZUS odwołana. Kto ją zastąpi?
Powołanie nowej osoby wymaga przejścia określonej procedury, to nie jest wyjście do piekarni. Ta procedura jest rozpoczęta – poinformowała minister.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? – Marcin Piątkowski – Biznes Klasa #16
Podała, że m.in. osoba, która zostanie wybrana, musi zostać zaakceptowana przez Radę Nadzorczą ZUS.
„Swojego kandydata chciała przeforsować Lewica, ale Koalicja Obywatelska (KO) nie chce oddać koalicjantowi instytucji, która rocznie dysponuje ponad 400 mld zł na świadczenia, zatrudnia ok. 43 tys. osób i ma kluczowe znaczenie z perspektywy budżetu i realizacji wyborczych obietnic KO (np. babciowego i wakacji składkowych)” – tak kulisy wybory nowego szefa ZUS nakreśla „Business Insider Polska”
Z nieoficjalnych informacji serwisu „Business Insidera Polska” wynika, że Lewica chciała, aby fotel prezesa ZUS-u objął albo dr hab. Sebastian Gajewski, obecny wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, albo Liwiusz Laska, dyrektor generalny resortu pracy.
Zobacz także:
Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd
Koalicja Obywatelska ma jednak swój pomysł. Według branżowego serwisu w KO rozważany jest wariant, aby na czele ZUS stanęła prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka ds. nauki oraz dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.
Zmiana w kluczowej instytucji
10 stycznia br. premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Szefowa MRPiPS tłumaczyła swoją decyzję we wpisie na platformie X.
„Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października, wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją” – wskazała.
Prof. Gertruda Uścińska prezesem ZUS była od lutego 2016 r. W 2022 r. była namawiana przez środowisko premiera Mateusza Morawieckiego, by objęła władzę w Ministerstwie Finansów. Ostatecznie stanowisko to objęła Magdalena Rzeczkowska. Szefowa ZUS-u zasiada też w radzie nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Zobacz także: