Polskie banki na celowniku hakerów. Dochodzi do 160 incydentów dziennie

Klienci korzystający z usług bankowości elektronicznej znajdują się pod niestannym ostrzałem hakerów. Jak się jednak okazuje, cyberprzestępcy nie ustają w atakach na same banki. Firma Check Point ujawnia, że w Polsce codziennie dochodzi do 160 tego typu incydentów.

Polskie banki na celowniku hakerów. Dochodzi do 160 incydentów dziennie

fot. JARIRIYAWAT / / Shutterstock

Na łamach Bankier.pl regularnie ostrzegamy klientów banków przed socjotechnikami stosowanymi przez cyberoszustów. Z reguły to człowiek jest najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa i sprawna manipulacja może skutkować kradzieżą pieniędzy z konta. Znacznie trudniej jest dokonać skutecznego ataku na infrastrukturę bankową. I choć głośno się o tym nie mówi, to regularnie dochodzi do ataków na instytucje finansowe. Takie wnioski płyną z danych udostępnionych przez firmę Check Point.

– Żyjemy w czasach, w których cyberprzestępcy nie muszą włamywać się do banku, aby ukraść pieniądze. Wszystko, czego obecnie potrzebują, to zrozumieć platformy wykorzystywane przez banki i ich pułapki. Obecnie obserwujemy wzrastający trend, w którym cyberprzestępcy biorą na celownik aplikacje banków instytucjonalnych – wyjaśnia Lotem Finkelsteem, szef wywiadu zagrożeń w Check Point Software Technologies.

Polskie banki na celowniku hakerów. Dochodzi do 160 incydentów dziennie - INFBusiness

Polskie banki na celowniku hakerów. Dochodzi do 160 incydentów dziennie - INFBusiness

fot. Check Point / bankier.pl

Polski sektor finansowy to jeden z trzech celów najczęściej obieranych przez cyberprzestępców. Przeciętna firma z polskiego sektora bankowo-finansowego atakowana jest ponad 1100 razy tygodniowo. Podobnie jest na świecie – światowe banki odpierają tygodniowo 1134 ataków. Polski sektor komunikacji jest najbardziej wrażliwy (1149 ataków tygodniowo).

ReklamaZobacz takżeWybrane dla Ciebie: Konto osobiste Millennium 360° z bonusami do 500 zł za aktywne korzystanie

Tymczasem nie milkną echa ostatniego ataku hakerskiego na Bank Spółdzielczy w Zambrowie. Kilka dni temu dane klientów zostały zaszyfrowane przez złośliwe oprogramowanie i w efekcie przestała działać bankowość elektroniczna. Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *