PKP bije rekordy. Liczba pasażerów największa od ponad dekady

W październiku Polskie Koleje Państwowe (PKP) obsłużyła ponad 34,5 mln pasażerów, o 5,3 proc. czyli ponad 1,7 mln osób więcej niż w tym samym miesiącu 2022 r. – informuje Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Niewykluczone, że po raz ostatni podobne wielkości osiągnięto w czasach PRL. Zdjęcie

Liczba pasażerów, którzy w październiku skorzystali z usług PKP przekroczyła 34,5 mln /Marek Bazak /East News

Liczba pasażerów, którzy w październiku skorzystali z usług PKP przekroczyła 34,5 mln /Marek Bazak /East News Reklama

Październikowy wynik jest najlepszy ze wszystkich danych odkąd UTK prowadzi rejestry, czyli od 2012 r. Nie pobiły go również dane zbierane od 2001 r. przez GUS. “Najprawdopodobniej nawet od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy na fali zakupów samochodów kolej przeżywała załamanie w porównaniu do przewozów z czasu PRL” – wysuwa tezę Business Insider. 

Ponad 310 mln podróżnych

W przypadku zdecydowanej większości spółek kolejowych październik był w tym roku najlepszym miesiącem pod względem liczby pasażerów. Porównując dane do wrześniowych, liczba podróżnych była o 2,4 mln (7,4 proc.) pasażerów większa – informuje w opublikowanym komunikacie UTK. “To zarazem najwyższy wynik uzyskany w statystykach miesięcznych UTK od ponad dekady” – dodaje. 

Reklama

Ogółem, od początku roku, z usług kolei skorzystało w Polsce prawie 310,7 mln osób. W tym czasie pociągi pasażerskie wykonały pracę przewozową na poziomie 21,7 mld pasażerokilometrów (jednostka miary stosowana w transporcie publicznym). Zaś wartość pracy eksploatacyjnej wyniosła prawie 159,2 mln pociągokilometrów (przebieg pociągu na odległość jednego kilometra). Porównując dane z wynikami od stycznia do października 2022 r. okazuje się, że w tym roku z usług PKP skorzystało prawie 29 mln osób więcej (28,9 ml) niż rok wcześniej. 

Rośnie przewóz towarowy

Większe niż przed rokiem były też przewozy towarowe. Wykonana przez pociągi towarowe praca przewozowa przekroczyła wielkość 5,5 mld tonokilometrów. To o 30 mln tonokilometrów więcej (+0,6 proc.) niż rok wcześniej. Przetransportowano jednak mniej towarów. Ich łączna masa wyniosła 21 mln ton – o ponad 200 tys. ton mniej (1,2 proc.) w porównaniu do 2022 r. Masa  ładunków w październiku to drugi najwyższy wynik miesięczny od początku tego roku (21,1 mln ton w marcu).

ew

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 56: Spór o Trybunał Konstytucyjny. Kto pamięta, od czego się zaczęło? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *