Szef RMN chce wnioskować o trzy miliardy złotych na „misję” mediów publicznych

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański chce zwrócić się z wnioskiem do zaprzysiężonego dziś rządu Mateusza Morawieckiego o największą jak dotąd rekompensatę dla mediów publicznych. Wniosek ma opiewać na ponad trzy miliardy złotych.
Szef RMN chce wnioskować o trzy miliardy złotych na "misję" mediów publicznych - INFBusiness

Szef RMN Krzysztof Czabańsk

Foto: PAP/Kalbar

Rekompensata dla mediów publicznych to pieniądze, które władze przeznaczają w budżecie dla mediów publicznych, z tytułu utraconych wpływów abonamentowych. Te pieniądze mają pomagać w pełnieniu „misji” przez publicznego nadawcę.

Od 2020 roku rządzące PiS przeznaczało na ten cel około 2 miliardów złotych rocznie, co spotykało się z krytyką środowisk opozycyjnych, które żądały skierowania tych pieniędzy na przykład na leczenie onkologiczne.

Budżet na 2024 bez rekompensaty dla mediów

Rząd Mateusza Morawieckiego w projekcie ustawy budżetowej na 2024 roku pierwotnie nie umieścił kwoty rekompensaty dla mediów.

Później jednak złożył autopoprawkę, w postaci przeznaczenia na ten cel  1,95 mld złotych.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański uznał jednak, że kwota jest za niska. Miał się opierać na raporcie o zadaniach TVP i kosztów ich realizacji, przedstawionym na zebraniu RMN przez prezesa telewizji, Mateusza Matyszkowicza. 

Po zapoznaniu się z raportem, RMN upoważniła Czabańskiego do podjęcia rozmów z nowo powołanym rządem i wystąpienia z wnioskiem o przeznaczenie dla mediów 3,03 mld złotych, z czego większość trafiłaby do TVP.

Taka kwota, zdaniem zarządu Telewizji i Rady Mediów Narodowej, jest niezbędna, aby media publiczne mogły zrealizować swoje statutowe cele.

Członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski w rozmowie z Interią zastrzegł, że RMN nie podjęła żadnych wiążących decyzji w tej sprawie.

Rada Mediów Narodowych zajmowała się w poniedziałkiem kwestią zmian w statutach spółek mediów publicznych, o które wnioskował były już minister kultury Piotr Gliński. Zmiany te dotyczą przypadków likwidacji spółek, w których likwidatorem mógłby zostać  wyłącznie członek zarządu takiej spółki. RMN przyjęła dziś ten wniosek stosunkiem głosów 3:2 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *