Od stycznia do połowy listopada w Polsce odnotowano 2590 zakażeń HIV. I choć do końca 2023 roku zostało jeszcze półtora miesiąca, to liczba nowo wykrytych zakażeń już przekroczyła tę z całego 2022 roku.
Czerwona wstążka. Symbol solidarności z żyjącymi z HIV i AIDS
Krajowe Centrum ds. AIDS, przypominając o Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV i HCV, który potrwa do 29 listopada 2023 roku, zwraca uwagę na rekordową liczbę nowych przypadków zakażenia HIV. Eksperci zaznaczają, że w Polsce lawinowo rośnie liczba nosicieli wirusa – rok 2023 ma być rekordowy. Od stycznia do połowy listopada odnotowano bowiem już 2590 zakażeń. To o ponad sto więcej niż przez cały poprzedni rok.
Najwyższa dotychczas liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce
Jak podkreślają eksperci, zaledwie ok. 10 proc. polskiej populacji wykonała kiedykolwiek badanie w kierunku obecności wirusa HIV. To jeden z najniższych odsetków takich badań w Europie. Nawet połowa osób zakażonych w Polsce HIV może o tym nie wiedzieć. Znaczna część osób zakażonych dowiaduje się o tym dopiero w zaawansowanych stadiach choroby.
Obecnie na świecie wirusa HIV ma ponad 39 milionów osób. Zakażenie postrzegane jest dziś jako choroba przewlekła, z którą można normalnie żyć, mieć dzieci czy pracować. Warto podkreślić jednak, że tak jak w przypadku innych schorzeń, niezwykle duże znaczenie ma wczesna diagnoza.
Zakażenie HIV: Ważne, by leczenie rozpocząć jak najszybciej. Gdzie się zbadać?
Obecnie trwa Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV – kampania zachęcająca instytucje, samorządy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w całej Europie do jednoczenia się na tydzień, dwa razy w roku, w celu zintensyfikowania testowania i promowania świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykrywania HCV i HIV.
Aktualne adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych w naszym kraju, w których można anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania wykonać test w kierunku HIV przez cały rok i dodatkowo w niektórych w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania znajdują się na stronie aids.gov.pl w zakładce Testy na HIV.
W Polsce leczenie HIV jest bezpłatne. Ośrodki, które je prowadzą, gwarantują pacjentowi anonimowość oraz wsparcie psychologów. Farmakoterapia zakażenia HIV zmniejsza ilość wirusa we krwi do poziomu niewykrywalnego za pomocą dostępnych metod diagnostycznych. Osoba, która przyjmuje leki na stałe, jest bezpieczna: nie rozwinie się u niej AIDS ani nie zakazi partnera. Bardzo ważne jest jednak, by leczenie rozpocząć jak najszybciej.