Koalicja chce zwolnić firmy z wypłacania "L4". Według założeń umowy zawartej pomiędzy liderami partii PO, PSL, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy od pierwszego dnia zwolnienia zasiłek będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
"Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej" – czytamy w dokumencie zawierającym szczegóły dotyczącej umowy koalicyjnej.
Koalicjanci chcą wprowadzić zasadę, że zasiłek chorobowy (tzw. chorobowe) wypłacany pracownikowi w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby lub macierzyństwa będzie już od pierwszego dnia przelewany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Obecnie pracodawca ma obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, następnie obowiązek przechodzi na ZUS. Wyjątek stanowią zasady dotyczące pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Tym pracownikom pracodawca zobowiązany jest płacić zasiłek chorobowy jedynie przez 14 dni w roku kalendarzowym.
Zmiana w praktyce będzie oznaczać mniejsze obciążenie dla przedsiębiorców, którzy już od pierwszego dnia zwolnienia chorobowego pracownika nie będą musieli ponosić kosztów z tym związanych. Z drugiej strony będzie to stanowić większe obciążeń dla wydatków publicznych państwa.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
KupDarmowy zapisWyślijImięJeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników) Nazwa firmy Ulica, numer budynku/lokalu Kod pocztowy Miasto Wyślij
NazwiskoDF