W 2024 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie dwukrotnie. W styczniu i w lipcu. Czy pracodawca może zaoferować nam niższą pensję o minimalnej? Tak, ale tylko w określonej sytuacji.
Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrośnie dwa razy (Getty Images, Artur Widak)
Czy pracodawca może wypłacić nam wynagrodzenie niższe od minimalnej płacy w ramach umowy o pracę? Jest to możliwe bez złamania prawa w określonych sytuacjach.
Pracodawca może ustalić niższą pensję
Jak wyjaśnia dziennik.pl, może wystąpić sytuacja, w której pracodawca może ustalić pensję poniżej minimalnej. Wówczas różnicę między nią a płacą minimalną wyrównuje premią lub innymi dodatkami. Jest to możliwe, ponieważ wynagrodzenie za pracę nie jest tym samym co wynagrodzenie zasadnicze ustalone w umowie o pracę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: "Propoganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia
PIP przygotował specjalną instrukcję
Dziennik.pl przypomina, że na stronie Państwowej Inspekcji Pracy została opracowana porada prawna dotycząca wynagrodzenia o pracę, w której znajduje się następująca informacja: „Przepisy prawa pracy nie określają sposobu ustalania wynagrodzenia za pracę, ani nie wyliczają wszystkich składników, które mogą się do niego zaliczać, dlatego też pracodawcy mają swobodę w zakresie systemu wynagradzania, jaki wprowadzą dla swoich pracowników”.
Oto co nie liczy się do wynagrodzenia
Należy pamiętać, że do wynagrodzenia za pracę nie można zaliczyć nagrody jubileuszowej, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatku za pracę w porze nocnej oraz dodatku za staż pracy.
Suma wszystkich składników wynagrodzenia, nie wliczając do niej powyżej wymienionych, musi wynosić co najmniej tyle, ile płaca minimalna w danym okresie – czytamy na dziennik.pl
Płaca minimalna w 2024 roku
Minimalne wynagrodzenie będzie wynosić od stycznia 4242 zł brutto, a w lipcu 2024 roku wzrośnie do 4300 zł.
Zobacz także: