Pomoc sąsiedzka za pieniądze z gminy. Warunek jest tylko jeden

Pomoc sąsiedzka może być finansowo wynagradzana przez gminę pod warunkiem, że będzie udzielana osobie samotnej, potrzebującej wsparcia – wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej zawierającej przepisy o usługach sąsiedzkich. Prawo wchodzi w życie 1 listopada. Nieformalnym opiekunem może być każdy z sąsiedztwa, kto jest chętny do udzielania wsparcia, robienia zakupów czy sprzątania mieszkania. Zdjęcie

Pomoc sąsiedzką dla osób samotnych opłaci gmina. Wchodzą w życie nowe przepisy /123RF/PICSEL

Pomoc sąsiedzką dla osób samotnych opłaci gmina. Wchodzą w życie nowe przepisy /123RF/PICSEL

Reklama

Każda gmina będzie decydować, czy zorganizuje na swoim terenie usługę sąsiedzką i czy zleci ją organizacjom społecznym. Samorząd podejmie też decyzję, czy zatrudni chętnych do pomocy na umowę zlecenie, czy zaangażuje wolontariuszy. On też wyznaczy wysokość stawek.

„Gminy będą mogły otrzymać wsparcie na realizację usług sąsiedzkich w ramach kolejnej edycji Korpusu Wsparcia Seniorów na rok 2024. Środki planowane na ten cel to blisko 30 mln zł” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pomoc będzie też mogła być finansowana w ramach perspektywy finansowej UE.

Pomoc sąsiedzka za pieniądze. Zrobisz zakupy seniorowi, a gmina ci zapłaci

Zgodnie z nowelizacją ustawy (art. 50) usługi opiekuńcze mogą być przyznane w formie pomocy sąsiedzkiej. Obejmują formy wsparcia, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani kompetencji takie jak pomoc w robieniu zakupów, wykupowanie lekarstw a także podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną – mycie i sprzatanie. W miarę potrzeb i możliwości chodzi też o zapewnienie osobie samotnej kontaktów z otoczeniem.

Sąsiedzka pomoc adresowana jest do osób samotnych, „które z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymagają wsparcia innych”. Takich, które same gospodarują, nie pozostają w związku małżeńskim oraz nie posiadają wstępnych ani zstępnych – ani rodziców i dziadków, ani też dzieci.

Ustawa daje jednak gminie prawo do złagodzenia tych kryteriów. Organ może wydać zgodę aby odpłatną pomoc sąsiedzką świadczył bliski krewny a nawet małżonek pod warunkiem, że mieszka oddzielnie. Co ważne, przy udzielaniu wsparcia nie ma zastosowania kryterium dochodowe. Nie jest brana pod uwagę sytuacja materialna osoby, której będzie udzielana pomoc. 

Ty udzielisz pomocy sąsiedzkiej, a tobie pomoże gmina

Za jej organizację odpowiada gmina lub podmiot przez nią uprawniony. Pełnić ją mogą osoby pełnoletnie, niespokrewnione z tym, komu jest ona udzielana. Zainteresowany świadczeniem takich usług musi złożyć jego organizatorowi oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym. Musi też zamieszkiwać w pobliżu osoby, której udzielane jest wsparcie i zostać przez nią zaakceptowanym. Akceptację musi wyrazić też gmina. Przed rozpoczęciem udzielania wsparcia chętny powinien ukończyć szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. 

Obowiązek zorganizowania takiego szkolenia przypada gminie. Ona też uchwala wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz sposób ich rozliczania. Rada gminy może rozszerzyć ich katalog i zdecydować np. o udzielaniu pomocy sąsiedzkiej również osobom posiadającym rodzinę. W takim wypadku pomoc taka będzie uznawana za uzupełnienie wsparcia sprawowanego przez bliskich. 

ew 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 51: Czy tym razem uda się wykorzystać obywatelski zryw? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *