W tym sondażu KO ma dużą przewagę nad PiS

„Rządy którego ugrupowania byłyby Pani/Pana zdaniem najkorzystniejsze dla Polski?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W tym sondażu KO ma dużą przewagę nad PiS - INFBusiness

Mateusz Morawiecki i Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka, Darek Delmanowicz

Wybory parlamentarne, które wyłonią nowy parlament odbędą się za tydzień, 15 października. Kampania wyborcza potrwa do północy, 14 października, gdy rozpocznie się cisza wyborcza.

Wybory 2023: Na co wskazują sondaże?

Sondaże wskazują, że wybory wygra PiS, ale poparcie, które uzyska, nie pozwoli mu prawie na pewno uzyskać bezwzględnej większości w Sejmie. Jako potencjalnego koalicjanta PiS wskazuje się Konfederację, ale z publikowanych ostatnio sondaży wynika, że również koalicja PiS i Konfederacji nie zdobyłaby większości. Ostatnie sondaże wskazują, że szanse na większość ma koalicja KO-Trzeciej Drogi i Lewicy. Wszystkie te trzy partie deklarują współpracę przy tworzeniu rządu po wyborach.

W najbliższym czasie czeka nas jeszcze debata wyborcza, w której wezmą udział przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów. Koalicję Obywatelską będzie w czasie debaty reprezentować Donald Tusk, a PiS – Mateusz Morawiecki. W debacie wezmą też udział Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi, Krzysztof Bosak z Konfederacji, Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy i Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców. Będzie to jedyna debata przedwyborcza w takiej formule – tzn. taka, w której wezmą udział przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów.

Polską od 2015 rządzi rząd PiS, który de facto jest rządem koalicyjnym trzech formacji tworzących tzw. Zjednoczoną Prawicę – do 2021 roku były to rządy PiS-u, Solidarnej Polski i Porozumienia, w 2021 roku Porozumienie zastąpiła w tej koalicji Partia Republikańska, a Solidarna Polska zmieniła nazwę na Suwerenna Polska. Kandydaci wszystkich tych partii startują w wyborach z listy PiS.

Wcześniej, w latach 2007-2015 Polska rządziła koalicja PO-PSL, a w latach 2005-2007 najpierw PiS, który tworzył rząd mniejszościowy, a potem koalicja PiS-Samoobrona-LPR.

Ostatnim rządem, w skład którego nie wchodził ani PiS, ani KO, był mniejszościowy rząd Marka Belki.

Sondaż: 22 proc. badanych nie potrafi wskazać partii, której rządy byłyby najkorzystniejsze dla Polski

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl poprosiliśmy, aby wskazali ugrupowanie, którego rządy byłyby najkorzystniejsze dla Polski.

Najkorzystniejsze rządy dla Polski
Infogram Najwięcej – 29,1 proc. badanych – wskazało Koalicję Obywatelską.

PiS wskazało 19 proc. respondentów.

11 proc. badanych wskazało Nową Lewicę.

Po 6,8 proc. badanych wskazało Konfederację i Polskę 2050 (w badaniu była ona reprezentantem Trzeciej Drogi, tworzonej też przez PSL – red.)

2,5 proc. respondentów uważa, że najkorzystniejsze dla Polski byłyby rządy Bezpartyjnych Samorządowców.

Według 2,8 proc. badanych najkorzystniejsze byłyby rządy innej partii.

22 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

37 proc.

Tyle osób mających powyżej 50 lat wskazuje KO jako formację, której rządy byłyby najkorzystniejsze dla Polski

– Częściej niż pozostali respondenci na Koalicję Obywatelską wskazują osoby, które skończyły 50 lat (37%). Sprawowanie władzy przez ugrupowanie, którego liderem jest Donald Tusk byłoby najkorzystniejszym rozwiązaniem dla kraju w opinii częściej niż co trzeciej osoby o dochodach mieszczących się w granicach 4001 zł – 5000 zł miesięcznie i 2 na 5 osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, Koalicję Obywatelską najczęściej wskazują osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe (32%) – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3-4 października 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *