Program, który ma ruszyć w środę, przeznaczy 2,8 mld zł na ułatwienie digitalizacji samorządów, uczelni i przedsiębiorstw, jak ogłosił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Środki te pochodzą z Krajowego Programu Operacyjnego (KPO), a pożyczki udziela Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
„We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozpoczynamy nabór wniosków na projekt, który otwiera drogę do polskiej cyfryzacji. Obejmuje on ponad 650 mln euro (2,8 mld zł) w narzędziach finansowych mających na celu wzmocnienie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw, administracji, samorządu terytorialnego i środowiska akademickiego” – oświadczył minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas briefingu prasowego.
Podkreślił, że pożyczki mogą być przeznaczone na inwestycje w trzech sektorach: najnowocześniejsze technologie cyfrowe (takie jak digitalizacja obsługi klienta, automatyzacja procesów, zaawansowana analiza danych, rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, technologie chmurowe i Przemysł 4.0), infrastruktura ICT (w tym rozbudowa infrastruktury obliczeniowej, tworzenie i rozbudowa centrów danych oraz wdrażanie zaawansowanych systemów telekomunikacyjnych i sieciowych) oraz inteligentne sieci energetyczne (obejmujące modernizację, digitalizację i poprawę bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej, a także optymalizację zużycia energii).
„Wnioski można składać już dziś, nasze oddziały są przygotowane na przyjmowanie wniosków w całym kraju” – zaznaczyła podczas konferencji I wiceprezes BGK, prof. Marta Postuła. Zaznaczyła, że minimalna kwota pożyczki może wynieść 5 mln zł; okres kredytowania dla pożyczek z pomocą de minimis wynosi 96 miesięcy, a dla pożyczek bez pomocy de minimis 240 miesięcy.
Jak wskazano w komunikacie prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej (MC), pożyczki dla samorządów i uniwersytetów będą bezprocentowe, chyba że będą obejmować pomoc de minimis. Jednak stopa procentowa dla przedsiębiorstw otrzymujących tego typu pomoc i dla monopoli będzie wynosić 0,5%.
Profesor Postuła podkreślił, że umowy pożyczkowe z BGK muszą zostać sfinalizowane do 31 sierpnia 2026 r., ale termin ich realizacji jest „znacznie dłuższy” – potencjalnie do 2028 r. w przypadku pożyczek z pomocą de minimis lub do 2035 r. w innych przypadkach. Wnioski można składać do wyczerpania środków, dodał wiceszef BGK.
Ministerstwo poinformowało o podpisaniu umowy pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a