Pierwsza firma zajmująca się eksmisjami squatterów, powszechnie nazywanych „occupas”, rozpoczęła działalność w Lizbonie. Precedens został ustanowiony w Hiszpanii, gdzie bezprawne zajmowanie domów przez różne osoby, w tym imigrantów, przerodziło się w poważny problem społeczny. W obliczu nieskuteczności systemów sądowniczych właściciele nieruchomości postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.
Jak donosi portugalskie radio Observador, reklamy Anti Okupas Group, hiszpańskiego przedsiębiorstwa skupiającego się na usuwaniu niepłacących lokatorów z różnych nieruchomości w Lizbonie i okolicach, zaczęły pojawiać się w mediach społecznościowych na początku maja. Wcześniej w tym roku, w lutym, kwestię „okupas” podkreślił André Ventura, lider prawicowej, antyimigracyjnej partii Chega. Ventura stanowczo oświadczył na Facebooku, że „inwazja” okupas w Portugalii „nie pozostanie bez sprzeciwu”. Chega uzyskała rekordowe poparcie w ostatnich wyborach, zapewniając sobie drugie miejsce, ex aequo z socjalistami. W południowych regionach kraju, które historycznie popierały socjalistów i komunistów, Chega odniosła zwycięstwo.
Anti Okupas jest jedną z wielu hiszpańskich firm specjalizujących się w usuwaniu niechcianych lokatorów (zwanych „okupas”) z nielegalnie zajmowanych nieruchomości. Na prośbę właścicieli nieruchomości Anti Okupas Group eksmituje również niepłacących lokatorów (hiszp. inquiokupas). Firma działa w różnych regionach, w tym Andaluzji, Walencji, Barcelonie, Madrycie, Galicji i na Balearach, a kieruje się mottem „jeśli prawo nie działa, my działamy”.
Według strony internetowej Anti Okupas Group, ich misją jest „oferowanie specjalistycznych usług w zakresie szybkiej i skutecznej eksmisji nielegalnych lokatorów w celu ochrony własności klientów”. Firma działa w Hiszpanii od pięciu lat i twierdzi, że w tym czasie „odzyskała” 3800 nieruchomości.
Termin „okupas” po hiszpańsku oznacza przybyszów, którzy bezprawnie zajmują cudze nieruchomości. W latach 80. XX wieku w Hiszpanii pojawił się trend przejmowania niezamieszkanych domów – „ponieważ były puste” – jako odpowiedź na kryzys mieszkaniowy i spekulacje nieruchomościami, szczególnie w