60 proc. właścicieli nieruchomości komercyjnych spodziewa się spadku przychodów do końca tego roku. W ubiegłym roku wskazywało na to 48 proc. badanych – wynika z raportu 2024 Commercial Real Estate Outlook przygotowanego przez Deloitte. Dodano, że 49 proc. firm chce ograniczać wydatki w HR.
W raporcie 2024 Commercial Real Estate Outlook, przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte, eksperci wskazali kwestie związane z: ograniczeniem wydatków, obszarem ESG, implementacją nowych technologii, outsourcingiem usług czy regulacjami podatkowymi.
"Oczekiwania liderów działających na rynku nieruchomości dotyczące wyników finansowych znów spadły, bo aż 60 proc. z nich spodziewa się obniżenia przychodów do końca tego roku. Dla porównania, w ubiegłym roku wskazywało na to jedynie 48 proc. badanych" – zwrócili uwagę eksperci.
Dodali, że "dla większości dyrektorów finansowych ograniczenie wydatków okazuje się być priorytetem, a obszarami o największym potencjale w tej kwestii są: HR (49 proc.) oraz wykorzystanie przestrzeni biurowych w obliczu nowych modeli pracy (46 proc.)".
Raport wśród największych zagrożeń wpływających na sytuację finansową w 2024 r. wymienia działania cybernetyczne, regulacje klimatyczne i sytuacja makroekonomiczna wynikająca z wysokiej inflacji i związanym z tym rosnącym kosztem kapitału.
Według ekspertów większość respondentów (61 proc.) planuje wykorzystać outsourcing, by za pomocą technologii usprawnić swoje działania oraz zwiększyć elastyczność i odporność organizacji.
Badanie Deloitte pokazało jednak, że liderzy z branży nieruchomości wciąż nie wykorzystują potencjału, jaki niosą za sobą rozwiązania IT. "61 proc. badanych przyznaje, że podstawowa infrastruktura technologiczna ich firm w dalszym ciągu opiera się na starych systemach teleinformatycznych" – wskazano w raporcie.
Eksperci zaznaczyli jednocześnie, że największą popularnością cieszy się sztuczna inteligencja (AI). "Aż 72 proc. respondentów zapytanych o ich zainteresowanie i inwestycje w tym obszarze, odpowiedziało, że albo są w fazie pilotażowej, albo na wczesnym etapie wdrożenia lub w pełnej implementacji rozwiązań wspieranych przez AI" – podkreślono. Dodano, że jedynie 3 proc. respondentów zadeklarowało, że nie jest zainteresowanych tą technologią.
Z raportu Deloitte wynika też, że jeszcze wiele firm z branży nieruchomości nie jest gotowych, aby sprostać przepisom dotyczącym ochronie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG). "Niemal 60 proc. ankietowanych twierdzi, że ich organizacjom brakuje danych, procesów i narzędzi kontroli wewnętrznej, które są niezbędne do spełnienia oczekiwanych standardów" – poinformowano w opracowaniu.
Eksperci Deloitte przewidują, że najbliższe 18 miesięcy będą miały kluczowe znaczenie dla liderów branży w kwestii ustanowienia solidnej bazy operacyjnej na kolejne lata.
Wśród zmian legislacyjnych, które mają znacząco wpłynąć na branżę wymienili ustawę o ograniczaniu inflacji (IRA), która ma się przyczynić m.in. do poprawy efektywności energetycznej budynków komercyjnych w Stanach Zjednoczonych, unijny plan przemysłowy Zielonego Ładu, który ma umożliwić rządom krajów UE m.in. dotowanie inwestycji w energię odnawialną lub inicjatywy dotyczące dekarbonizacji" – wskazali.
W raporcie podkreślono, że mimo pojawienia się pozytywnych inicjatyw legislacyjnych, połowa dyrektorów finansowych obawia się eliminacji lub zmniejszenia ulg i korzyści podatkowych.
Centrum Usług Finansowych Deloitte przeprowadziło ankietę wśród 750 dyrektorów finansowych (CFO) i ich bezpośrednich podwładnych u głównych właścicieli nieruchomości komercyjnych i firm inwestycyjnych na całym świecie. Badanie objęło spółki z branży nieruchomości mające zarządzane aktywa o wartości co najmniej 50 mln dol.
autor: Anna Bytniewska