Wideo Historycy z Marylandu otwierają zrekonstruowany kościół katolicki z XVII wieku po 320 latach
Historic St. Mary's City, muzeum i organizacja archeologiczna z siedzibą w Maryland, 12 kwietnia otworzy zrekonstruowany XVII-wieczny kościół katolicki zwany Brick Chapel. Szczegółami podzielił się dr Henry Miller.
Naukowcy odkryli powód, dla którego „niezwykła” mumia z XVIII wieku zachowała się w tak dobrym stanie w Austrii – i jest to wysoce nietypowe.
Badanie mumii zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Medicine. Tak zwany „kapelan suszony na powietrzu” znajduje się w krypcie kościoła St. Thomas am Blasenstein w Górnej Austrii.
Historycy uważają, że mumia najprawdopodobniej należała do Franza Xavera Sidlera von Rosenegga, wikarego, który w chwili śmierci został tymczasowo oddelegowany do parafii św. Tomasza.
Miał od 35 do 45 lat, kiedy zmarł, a zmarł między 1730 a 1780 rokiem, według datowania radiowęglowego. Eksperci byli w stanie wyciągnąć szczegóły na temat jego życia, w tym jego diety, z badania.
„Odżywiał się wysokiej jakości pożywieniem, opartym na produktach pochodzenia zwierzęcego i nie wykazywał żadnych oznak dużego obciążenia fizycznego” – zauważono w badaniu.
Nietypowa konserwacja austriackiej mumii z XVIII w., zidentyfikowanej jako dzieło Franza Xavera Sidlera von Rosenegga, została wykonana przy użyciu unikalnej techniki balsamowania. (Andreas Nerlich / Getty Images)
Mimo stosunkowo zdrowego trybu życia, naukowcy uważają, że zmarł w wyniku ostrego krwotoku płucnego, będącego następstwem choroby gruźlicy.
„[On] był najprawdopodobniej palaczem fajki i cierpiał na przewlekłą aktywną gruźlicę płuc z zwapnieniami obwodowymi i centralnymi (wnękowymi) (pierwotny kompleks gruźliczy) oraz jamą prawego płata dolnego z ogniskowym kostnieniem heterotopowym i potencjalnym aktywnym stanem zapalnym” – szczegółowo opisano w badaniu.
Jednak eksperci byli oszołomieni, gdy natknęli się na środkową część mumii i odkryli, że jest ona wypełniona dziwnym materiałem – w tym wiórami drzewnymi, gałązkami i tkaniną.
„Ku naszemu największemu zaskoczeniu odkryliśmy w jamie brzusznej (i miednicy), która zresztą była w pełni nienaruszona, rozległe wypełnienie obcym materiałem, który zidentyfikowaliśmy jako mieszankę wiórów drzewnych, połamanych gałązek, dużych ilości różnych rodzajów tkanin, w tym misternie haftowanego lnu, a nawet kawałków jedwabiu” – czytamy w artykule.
Ustalono, że mężczyzna zmarł w połowie XVIII wieku w wieku od 35 do 45 lat. (Andreas Nerlich)
Naukowcy natknęli się również na roztwór zawierający cynk, chlorek i miedź, który najwyraźniej pomagał w konserwacji zwłok.
Roztwór wprowadzono do jamy brzusznej mumii.
„Ta metoda balsamowania prawdopodobnie obejmowała impregnację wysokim poziomem roztworu jonów cynku (najpewniej chlorku cynku z niewielką ilością arsenu) i dodanie miedzi” – czytamy w badaniu.
„To pierwszy potwierdzony przypadek takiego leczenia”.
Naukowcy dodali: „Doprowadziło to do doskonałego stanu zachowania [ciała], podczas gdy twarz (i czaszka) oraz obwodowe części kończyn były gorzej zachowane”.
Profesor Andreas Nerlich omówił wyniki badań w wiadomości e-mail do Fox News Digital, zaznaczając, że technika balsamowania nie była wcześniej znana.
Naukowcy odkryli niezwykłą metodę balsamowania, która obejmuje wióry drzewne. Była stosowana w XVIII-wiecznej Austrii. (Andreas Nerlich)
„Najważniejszymi czynnikami stosowanymi przy balsamowaniu tej mumii było wewnętrzne wypełnienie z tkaniny, wiórów drewnianych i roztworu chlorku cynku” – powiedział ekspert.
Chociaż stwierdzono, że mumia odżywiała się zdrowo, Nerlich powiedział, że czynnik ten „oczywiście nie miał wpływu”.
Profesor dodał: „Nie mamy pojęcia, czy ta technika [balsamowania] była stosowana częściej, ale jest to pierwszy potwierdzony przypadek takiego leczenia. Nie mamy danych na temat jej stosowania w innych przypadkach”.
Wewnątrz mumii znaleziono wióry drzewne, gałązki i tkaninę, a także inne materiały. (Andreas Nerlich)
Mumia jest jedną z kilku dobrze zachowanych szczątków, które w ostatnich miesiącach zostały zbadane i podane do publicznej wiadomości.
W zeszłym roku archeolodzy odsłonili 2000-letni grobowiec we Włoszech i znaleźli mumię w „doskonałym stanie”.
W marcu w Rosji przeprowadzono sekcję 130-tysięcznego młodego mamuta .
Sourse: www.foxnews.com