Ministerstwo Zdrowia usprawniło proces refundacji skutecznych leków onkologicznych, jak ogłosił w czwartek wiceminister zdrowia Marek Kos. Zaktualizowana lista zawiera 17 substancji, o które wnioskowali onkolodzy. Do końca roku lista ta ma zostać rozszerzona o dodatkowe substancje niezbędne w różnych innych terapiach.
/ 123RF/PICSEL
Dodanie 17 leków do nowej listy „szybkiego zwrotu” daje producentom szansę na skorzystanie z przyspieszonego procesu zwrotu kosztów . Leki te są stosowane w leczeniu raka piersi, raka płuc i białaczki.
Nowe leki onkologiczne z szybką refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia
Podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia ujawnił, że lista leków onkologicznych o udowodnionej skuteczności obejmuje 17 substancji czynnych , w tym cztery dostępne w aptekach i 13 stosowanych w chemioterapii. Zauważył, że jest to kilka substancji czynnych stosowanych w leczeniu różnych typów nowotworów:
- rak piersi – pięć substancji,
- rak płuc – trzy substancje,
- białaczka – trzy substancje,
- chłoniaki i rak pęcherza moczowego – dwie substancje,
- rak jajnika – jedna substancja,
- rak jelita grubego – jedna substancja.
Dwie substancje wymienione w skróconej ścieżce refundacji są wykorzystywane w leczeniu powikłań wynikających z terapii przeciwnowotworowych.
Reklama
Na liście wkrótce znajdzie się więcej leków
Kos oświadczył, że w drugiej połowie roku Ministerstwo Zdrowia ujawni listę leków ginekologicznych, endokrynologicznych i gastroenterologicznych o udowodnionej skuteczności. Początkowa lista leków obejmowała 14 leków kardiologicznych. Kos poinformował, że dziewięć terapii z tej listy jest obecnie finansowanych, ponieważ pięć firm farmaceutycznych nie złożyło jeszcze wniosków o refundację.
„Podmioty nadal mają możliwość składania takich wniosków” – dodał.
Umieszczenie na liście leków o potwierdzonej skuteczności daje producentom szansę na wykorzystanie bardziej usprawnionego procesu refundacji , który jest mniej formalnie skomplikowany niż standardowa procedura. Dotyczy to leków, których skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi i praktykami medycznymi.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News