Lotnisko za 35 miliardów dolarów. Powstanie w Dubaju

Międzynarodowy Port Lotniczy Al Maktoum – tak będzie się nazywać największe lotnisko na świecie. Powstanie w Dubaju, na miejscu istniejącego lotniska cargo o tej samej nazwie. Koszt budowy wyniesie 35 miliardów dolarów. To lotnisko zastąpi Międzynarodowy Port Lotniczy, który od dziesięciu lat jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem ruchu międzynarodowego. Zgodnie z planem, wokół Al Maktoum ma powstać miasto dla miliona mieszkańców.

Zdjęcie

W Dubaju powstanie największe na świecie lotnisko. Na zdjęciu widać jego model /FADEL SENNA /AFP

W Dubaju powstanie największe na świecie lotnisko. Na zdjęciu widać jego model /FADEL SENNA /AFP Reklama

Al Maktoum znajduje się ponad 30 km na południowy zachód od Dubaju. Lotnisko zostało uruchomione w 2010 roku i początkowo obsługiwało wyłącznie loty cargo. Ruch pasażerski wprowadzono rok później. W 2022 roku szacuje się, że skorzystało z niego 877 400 pasażerów.

260 mln pasażerów rocznie

Nowe lotnisko zajmie prawie 70 kilometrów kwadratowych, co stanowi pięciokrotność powierzchni obecnego Międzynarodowego Portu Lotniczego. Na miejscu powstaną pięć pasów startowych oraz cztery terminale, które łącznie pomieszczą 400 bramek. Zgodnie z planem, taka infrastruktura pozwoli na obsługę do 260 milionów pasażerów i ponad 13 milionów ton ładunków rocznie. 

Reklama

To znacznie więcej niż obecna liczba. W 2024 roku z portu Dubai International skorzystało 87 milionów pasażerów, a przewieziono z niego 1,81 miliona ton ładunków. Międzynarodowe lotnisko znajduje się niespełna 5 km od centrum. Działa od 1960 roku i przeszło wiele rozszerzeń. Najmłodszy, Terminal 3, został otwarty 17 lat temu i jest największym terminalem lotniczym na świecie pod względem powierzchni użytkowej.

Lotnisko, ale też miasto

Pierwsza faza budowy nowego portu ma zakończyć się w 2034 roku. Z oficjalnych szacunków wynika, że wówczas lotnisko Al Maktoum będzie mogło obsłużyć 150 milionów pasażerów rocznie. W miarę postępu realizacji projektu, operacje przeniosą się z międzynarodowego lotniska. „Dubaj ma stać się lotniskiem świata, jego portem, miejskim węzłem komunikacyjnym oraz nowym globalnym centrum” – powiedział władca Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum w oświadczeniu sprzed tygodnia.

Planowana rozbudowa ma na celu zagospodarowanie niezagospodarowanych terenów w otoczeniu lotniska. Na tych terenach powstanie nie tylko nowe lotnisko. Emirat planuje stworzyć tam „miasto lotniskowe”, które pomieści milion mieszkańców. Nowy ośrodek będzie połączony z Dubajem sieciami dróg i transportu. Rozbudowa Al Maktoum jest częścią wizji 2030, której celem jest dywersyfikacja gospodarki Arabii Saudyjskiej i zmniejszenie jej zależności od dochodów z ropy naftowej.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Pełczyńska-Nałęcz o kredytach mieszkaniowych: Potrzebny podatek od manny z nieba Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *