Prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostrej krytyki premiera Donalda Tuska dotyczącej weta w sprawie obniżenia składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. „Nie pozwólcie na to!” – oświadczył prezydent na platformie X.
/ Fot. Olimpik / AFP
„Szkodzą, póki jeszcze mogą” – to słowa premiera Donalda Tuska na platformie X w związku z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o składce na ubezpieczenie zdrowotne. Premier stwierdził, że PiS podniósł składkę na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, a „ prezydent Duda zawetował jej obniżenie ”.
Ponadto premier przypomniał w opublikowanym wpisie, że „do zakończenia kadencji Andrzeja Dudy pozostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty”.
Reklama
Składka na ubezpieczenie zdrowotne. Prezydent zwrócił się do premiera w sprawie weta
Kilka godzin później prezydent postanowił odpowiedzieć na komentarze lidera rządu. „Oni są zaniepokojeni, bo nie mogą dodać swoich, chyba że kosztem większości ludzi . I nadal nie mogą” – napisał Andrzej Duda na X. „Nie pozwólcie im!” – podkreślił.
Zwiększać
We wtorek szefowa gabinetu prezydenckiego Małgorzata Paprocka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która obniżyłaby składkę na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Wspomniała, że prezydent jest otwarty na rewizję podejścia do zmiany płatności składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale „takie krytyczne zmiany (…) muszą być przeprowadzone zgodnie z Konstytucją”.
Uzasadniając decyzję o wecie, szefowa gabinetu prezydenta wskazała, że „nie jest możliwe wprowadzenie tak istotnych zmian, prowadzących do tak poważnych reperkusji finansowych , bez konsultacji ze stroną społeczną”. Wskazała, że prezydent musi działać jako mediator dialogu, wkraczając w rolę rządu. Paprocka podkreśliła, że podczas wtorkowego spotkania Rady Dialogu Społecznego w pałacu prezydenckim wszyscy przedstawiciele podkreślali ten punkt.
Fala komentarzy po wecie prezydenta w sprawie obniżenia składek na ubezpieczenie zdrowotne
Po zawetowaniu przez prezydenta obniżki składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, w internecie pojawiła się fala komentarzy ze strony polityków niemal ze wszystkich grup politycznych.
Kandydatka na prezydenta z lewicy, Magdalena Biejat, zauważyła, że obniżka składek na ubezpieczenie zdrowotne „ należy tam, gdzie powinna – do kosza ”. „Ja dokonałabym tego samego wyboru dla dobra pacjentów i pracowników. Czas poważnie rozważyć reformę systemu opieki zdrowotnej” – stwierdziła w X.
Zwiększać
Podobny pogląd podziela Marcelnia Zawisza z partii Razem, która w wyborach poparła Adriana Zandberga. „To doskonała wiadomość dla pacjentów – system opieki zdrowotnej jest krytycznie niedofinansowany – brakuje mu 20 miliardów złotych” – wyraziła w Internecie. „Skoro minister finansów ma kilka miliardów złotych do dyspozycji, niech je przeznaczy na pokrycie istniejącego deficytu w Narodowym Funduszu Zdrowia” – dodała.
Zwiększać
Zdaniem Ryszarda Petru weto to „kolejna katastrofalna decyzja Andrzeja Dudy”. „W 2021 r. (…) poparł koszmarny Polish Deal – wyrok na setki tysięcy polskich przedsiębiorstw. Dziś zawetował ustawę o składce na ubezpieczenie zdrowotne, która mogłaby naprawić ten absurd ” – napisał Szymon Hołownia, poseł z partii Polska 2050.
Zwiększać
Z kolei jego partyjny kolega, europoseł Michał Kobosko stwierdził, że „jedynymi ofiarami, jak zawsze, są obywatele”.
Zwiększać
Według europosła Krzysztofa Śmiszka z Lewicy, na weto prezydenta wpłynęła Magdalena Biejat, która niedawno rozmawiała z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. „Nie dla pozbawiania systemu opieki zdrowotnej. Bogaci muszą też dokładać się do funduszu komunalnego” – napisał na X.
Zwiększać
Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z KO wskazała, że kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje nierozwiązana. „ Do tematu ich obniżenia po wyborach prezydenckich powrócimy ” – stwierdziła. Wcześniej podobny komentarz wygłosił premier Tusk.
Zwiększać
Zmiany w składkach na ubezpieczenie zdrowotne zablokowane. Prezydent wetuje ustawodawstwo
Obniżkę składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców zatwierdził Sejm 4 kwietnia głosami KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Sprzeciwili się jej posłowie PiS, Lewica i Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2026 r. i dotyczyć przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, podatku liniowego, w formie ryczałtu i podatku dochodowego.