Kosiniak-Kamysz o decyzji prezydenta w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne. „Niezrozumiałe”

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podzielił się swoimi przemyśleniami na temat decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy mającej na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla właścicieli firm. Opisał tę decyzję jako katastrofalną i dezorientującą. Ponadto podkreślił, że będzie miała ona negatywny wpływ na miliony małych i średnich przedsiębiorstw.

Zdjęcie

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz /Marysia Zawada /Reporter

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz / Marysia Zawada / Reporter Reklama

We wtorek kancelaria prezydenta ujawniła, że Andrzej Duda zdecydował się zawetować przygotowany przez rząd projekt ustawy o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. W obronie decyzji prezydenta Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii, wskazała, że projekt ustawy budzi poważne obawy dotyczące sprawiedliwości społecznej i jest sprzeczny z zasadami konstytucyjnymi.

Kosiniak-Kamysz o wyborze prezydenta: „Katastrofalny i zupełnie niezrozumiały”

Temat ten poruszał we wtorek podczas konferencji Defence24 Days w rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej i lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że wybór prezydenta był „straszny i zupełnie niezrozumiały” , zwłaszcza biorąc pod uwagę zapewnienia Ministerstwa Finansów, że straty wynikające ze zmniejszonych składek zostaną zrekompensowane przez budżet państwa.

Reklama

– Dziś tysiące, setki tysięcy, miliony polskich przedsiębiorców mogą czuć się głęboko zawiedzione. Istotna grupa, która przyczynia się do rozwoju gospodarczego Polski i ostatecznie wpływa na jej bezpieczeństwo ekonomiczne, została zaniedbana przez prezydenta. (…) Utrudniając to prawodawstwo, prezydent w istocie mówi „nie” małym i średnim przedsiębiorcom, rodzinom i firmom rodzinnym – zauważył Kosiniak-Kamysz.

Cięcia składek na ubezpieczenie zdrowotne: ważne oświadczenie wicepremiera

Zadeklarował też inicjatywę ponownego zajęcia się tą sprawą . – Chcę w imieniu PSL oświadczyć, że nie spoczniemy i będziemy kontynuować nasze działania na rzecz złagodzenia obciążeń fiskalnych, obniżenia podatków i zmniejszenia zobowiązań fiskalnych dla małych i średnich przedsiębiorstw, a w zasadzie dla polskich rodzin – zapewnił lider PSL.

W poście na platformie X Kosiniak-Kamysz stwierdził: „Natychmiast po wyborze nowego prezydenta ponownie złożymy projekt ustawy do Sejmu. Nie pozwolimy, by został zapomniany!”

Obniżkę składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców zatwierdził Sejm 4 kwietnia przy poparciu KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Sprzeciwili się jej posłowie PiS, Lewicy i Razem . Konfederacja wstrzymała się od głosu. Politycy, w tym ci z Lewicy, którzy kwestionowali ustawę, argumentowali, że przynosi ona korzyści przede wszystkim najbogatszym przedsiębiorcom, a jej wdrożenie doprowadzi do luki w budżecie służby zdrowia.

Nowelizacja dotyczyła 2,5 mln przedsiębiorców i miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (kwota, o którą spodziewano się zmniejszyć wpływy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne). W nowelizacji zaproponowano podwójną podstawę obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców – ryczałt do określonego poziomu dochodów i procent od tego poziomu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Pełczyńska-Nałęcz o kredytach mieszkaniowych: Potrzebny jest podatek od manny z nieba Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *