Wycinka drzew. Będą zmiany w prawie

W obecnych ramach prawnych uzyskanie zgody władz na wycięcie drzewa może być długim procesem. Rząd zamierza zmienić tę sytuację — przygotowywana jest poprawka do ustawy o ochronie przyrody, aby uwzględnić przepis, który zezwala na wycinkę drzewa, jeśli właściwi urzędnicy nie wniosą sprzeciwu w ciągu 35 dni od powiadomienia o zamiarze.

Zdjęcie

The government wants citizens not to wait long for permission to cut down a tree on their own property. Illustrative photo /123RF/PICSEL

Rząd chce, aby obywatele nie czekali długo na pozwolenie na wycięcie drzewa na swojej posesji. Zdjęcie ilustracyjne / 123RF/PICSEL Reklama

Prywatni właściciele gruntów będą mogli wycinać drzewa, jeśli odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 35 dni od otrzymania zawiadomienia o takim zamiarze — jest to założenie proponowanych zmian w ustawie o ochronie przyrody, które zostały szczegółowo opisane w poniedziałek w programie legislacyjnym rządu.

Przypominamy, że obowiązujące przepisy stanowią, że organ, do którego złożono powiadomienie o zamiarze usunięcia drzewa (zwykle sołtys, burmistrz lub prezydent miasta), ma 21 dni na przeprowadzenie inspekcji i może zgłosić sprzeciw w ciągu 14 dni od tej inspekcji. W związku z tym usunięcie drzewa może nastąpić, jeśli właściwy organ nie zgłosi sprzeciwu w tym terminie.

Reklama

„W związku z tym, jeśli kontrola nie zostanie przeprowadzona w wyznaczonym 21-dniowym okresie, termin wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna się. Taka sytuacja może prowadzić do niepotrzebnie wydłużonych procedur dotyczących usunięcia drzewa z prywatnej nieruchomości, zwłaszcza gdy usunięcie nie jest związane z działalnością gospodarczą” – zauważono w opisie proponowanych zmian.

Dlatego proponowana poprawka wprowadza 35-dniowy termin od daty powiadomienia, aby właściwy organ mógł zgłosić sprzeciw wobec planowanej wycinki drzew.

Usuwanie drzew. Zmiany prawne ochronią obywateli przed biurokratycznymi opóźnieniami

Według autorów projektu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, środek ten ochroni wnioskodawców przed bezczynnością biurokratyczną lub nadmiernie rozciągniętymi procedurami.

„Proponowany okres 35 dni łączy czas na inspekcję i sprzeciw, co zachęci władze do przeprowadzania inspekcji w pierwotnym 21-dniowym terminie i ochroni wnioskodawców przed niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na decyzję, a także zwiększy bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do usunięcia stwarza ryzyko. Jeśli władze nie wniosą sprzeciwu w tym okresie (domniemana zgoda), drzewo może zostać ścięte. Oczekiwanym rezultatem tej interwencji jest skrócenie czasu trwania procesów administracyjnych związanych z usunięciem drzewa z prywatnych nieruchomości” – stwierdzono w podsumowaniu.

Rząd planuje wdrożenie proponowanych przepisów w trzecim kwartale tego roku.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. ''Wydarzenia'': Nowoczesna Biblioteka Śląska. Tylko trzy biblioteki w Europie z takim systemem Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *