Rząd wprowadził autopoprawkę do projektu tzw. ustawy wiatrowej podczas sesji we wtorek. Ta poprawka jest częścią deregulacji i może pomóc w rozwoju i rozprzestrzenianiu odnawialnych źródeł energii. Umożliwi ona transport nie tylko biogazu i biogazu rolniczego, ale także biometanu przez bezpośrednie gazociągi. Instalacje biogazowe stają się istotnym elementem odnawialnych źródeł energii w Polsce.
/ 123RF/PICSEL
Rząd przyjął autopoprawkę do projektu tzw. ustawy wiatrakowej , która umożliwi dostarczanie nie tylko biogazu i biogazu rolniczego, ale także biometanu za pośrednictwem bezpośrednich gazociągów, zgodnie ze szczegółami z Kancelarii Premiera po spotkaniu rządu. Ten projekt stanowi krok w kierunku deregulacji.
Przyjęto poprawki do ustawy o wiatrakach
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji rządowego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie farm wiatrowych, przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Środowiska.
„W świetle trwających wysiłków deregulacyjnych rząd opracował zmiany, które poszerzą zakres regulacji związanych z bezpośrednimi gazociągami. Umożliwi to producentom biometanu skorzystanie z przepisów przeznaczonych dla producentów biogazu i biogazu rolniczego” – stwierdzono.
Reklama
Ponadto zmiany te uproszczą budowę gazociągu bezpośredniego przeznaczonego do przesyłu biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.
„Umożliwią one także szybszy rozwój tego odnawialnego źródła energii w Polsce” – podkreślono.
Zmiany korzystne dla producentów i użytkowników biogazu
Ponadto możliwość bezpośredniego dostarczania biometanu do końcowego konsumenta oznacza, że producenci nie będą musieli ponosić kosztów ani poświęcać czasu na podłączanie się do sieci gazowej.
„Umożliwi to również dostawy biometanu bez angażowania operatorów gazowych na obszarach, gdzie budowa sieci gazowej jest trudna lub ekonomicznie nieopłacalna” – podkreśla Biuro Rady Ministrów.
Usunięto kwestię badania przesłanek, na podstawie których Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może wydać zgodę na budowę bezpośredniego gazociągu dostarczającego biometan.
„Minister odpowiedzialny za klimat włączy biogaz, biogaz rolniczy i biometan do rozporządzenia dotyczącego parametrów jakościowych. Przepisy prawa budowlanego zawarte w projekcie ustawy obejmowały wcześniej tylko biogaz i biogaz rolniczy. Po przyjęciu zmian obejmą one również biometan” – dodano.
Określono, że biogaz , biogaz rolniczy i biometan są paliwami palnymi, co powoduje konieczność ich regulacji w ramach norm technicznych i budowlanych w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa.
Najważniejsze zapisy autopoprawki rządu:
– Rozszerzono zakres stosowania gazociągów bezpośrednich do przesyłu biogazu lub biogazu rolniczego (w tym możliwość przesyłu biometanu).
– Wyłączono badanie warunków przy wydawaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pozwolenia na budowę gazociągu.
– Włączenie biometanu do przepisów prawa budowlanego, które dotychczas dotyczyły wyłącznie biogazu i biogazu rolniczego.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL