Według organizatorów Tauron Polish Volleyball Cup, finał rozegrany w niedzielę ustanowił nowy rekord frekwencji. Na meczu pojawiło się około 15 tysięcy widzów!
Warto zauważyć, że poprzedni rekord został ustanowiony w 2024 roku podczas tego samego wielkiego finału Tauron Polish Cup, gdzie na trybunach było obecnych dokładnie 13 935 kibiców! Tym razem jednak fani siatkówki postanowili przebić tę liczbę, wypełniając największą tego typu arenę w Polsce.
Tauron Polish Cup: Rekordowa frekwencja! Imponujący wynik w Krakowie
Co ciekawe, podobnie jak w roku ubiegłym, o drugi najbardziej prestiżowy tytuł w krajowej siatkówce mężczyzn walczyły te same drużyny. Mowa o JSW Jastrzębskim Węglu i Aluron CMC Warta Zawiercie. Warto zauważyć, że chociaż w sobotę odpadły Bogdanka LUK Lublin i PGE Projekt Warszawa, kibice tych klubów i tak wybrali wsparcie krakowskiego finału w niedzielę. Prowadzący wydarzenie i dziennikarz Polsat Sport, Marek Magiera, zwrócił na to uwagę.
Co wskazują rekordowe liczby? To około 15 tysięcy frekwencji (oficjalna liczba nie została ujawniona podczas wydarzenia). Potwierdzono, że w weekend Tauron Arenę odwiedziło prawie 30 tysięcy fanów siatkówki. To wyraźnie pokazuje ogromny potencjał tego sportu w Polsce.
Dodatkowo, istnieją rekordowe liczby związane z samą PlusLigą w sezonie regularnym. Ponad 583 tysiące widzów uczestniczyło w meczach na wszystkich obiektach, co stanowi rekordowe osiągnięcie w historii profesjonalnych lig w Polsce.
AKTUALIZACJA: Kamil Składowski z PLS podał, że oficjalna frekwencja na finale wyniosła 14 157 osób.
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z rekordem. Kto będzie ubiegał się o PP w 2025 r.?
Patrząc wstecz na historię, najwięcej zwycięstw w rozgrywkach rozgrywanych od 1932 roku – regularnie występujących od sezonu 1980/81 (z roczną przerwą spowodowaną pandemią COVID-19) – odnieśli piłkarze z Kędzierzyna-Koźla dziesięciokrotnie. Do zeszłego roku (tj. 2024) ZAKSA miała imponującą passę pięciu zwycięstw (czterech z rzędu) w sześciu edycjach, począwszy od sezonu 2018/19.
Łącznie ZAKSA zgromadziła 13 medali, w tym dziesięć złotych i trzy srebrne. W klasyfikacji medalowej wszech czasów PP znajdują się również drugie miejsce AZS Olsztyn (siedem złotych, pięć srebrnych) i Skra Bełchatów (siedem złotych, trzy srebrne).
Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazł się również krakowski klub Hutnik Kraków, który odniósł trzy zwycięstwa. Obecnie kibice na Tauron Arenie nie znajdą „gospodarza”, a omawiając zwycięstwa Krakowa, odnosimy się do przeszłości. Siatkarska drużyna Hutnika triumfowała w latach: 1974 (kiedy jeszcze nazywała się Hutnik Nowa Huta), 1988 i 1990.