Apel największego polskiego producenta pomp ciepła do premiera Donalda Tuska – „To ostatni moment, żeby Polska stała się graczem w globalnym wyścigu”

Apel największego polskiego producenta pomp ciepła do premiera Donalda Tuska – „To ostatni moment, żeby Polska stała się graczem w globalnym wyścigu” - INFBusiness

W świetle oświadczenia premiera Donalda Tuska dotyczącego konieczności repolonizacji krytycznych sektorów gospodarki, prezes Galmetu – wiodącego krajowego producenta pomp ciepła i podgrzewaczy wody użytkowej z polską własnością – napisał otwarty list do szefa rządu, wzywając do sformułowania nowej, ambitnej polityki przemysłowej dla Polski. Jednocześnie wyraził chęć poparcia tej inicjatywy. Jest to pierwsze jasne oświadczenie polskiego przemysłu po wystąpieniu premiera na kongresie EFNI we wtorek.

– Byłem zachwycony, gdy otrzymałem uwagi na temat repolonizacji ram gospodarczych i wzmocnienia polskiego kapitału – stwierdza Robert Galara, prezes Galmetu, w korespondencji do premiera Tuska, wskazując, że polscy producenci pomp ciepła znajdują się w kluczowym momencie, który może wpłynąć na ich pozycję w europejskich i globalnych łańcuchach dostaw. Podkreśla, że technologia pomp ciepła, zidentyfikowana w dokumentach strategicznych UE jako kluczowa dla transformacji energetycznej, szybko rozwija się przede wszystkim w Niemczech, Francji, Japonii i Korei Południowej. Prezes Galara podkreśla w liście – To jest ostateczny apel o udział jako znaczący gracz w globalnej konkurencji.

Wezwanie do repolonizacji technologii i świeżej polityki przemysłowej

Z listu wynika, że Polska ma potencjał, aby stać się nie tylko ośrodkiem produkcji, ale także rozwoju technologii pomp ciepła, pod warunkiem, że zostaną w naszym kraju stworzone odpowiednie warunki do finansowania innowacji i inwestycji przemysłowych.
Prezes Galmetu opowiada się za:

– stworzenie spójnej polityki przemysłowej, która będzie łączyć wysiłki takich instytucji jak NCBiR, PAIH i NFOŚiGW,
– zaprzestanie stosowania w gospodarce podejścia „silosowego”,
– wykorzystanie programów typu „Czyste Powietrze” w celu wspierania stabilnego popytu wewnętrznego i zwiększania możliwości produkcyjnych,
– zainicjowanie dialogu branżowego w formie okrągłego stołu z udziałem producentów pomp ciepła z kapitałem polskim.

PORT PC: Polski sektor pomp ciepła przygotowuje się do współpracy z rządem

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), reprezentująca najważniejszych krajowych producentów i dystrybutorów technologii grzewczych, w pełni popiera postulaty zawarte w liście i apeluje, aby sektor pomp ciepła był traktowany jako priorytetowy obszar transformacji energetycznej i gospodarczej.

– Reindustrializacja nie może nastąpić bez rozwoju krajowych technologii. Ponadto technologie nie powstaną bez współpracy rządu z przemysłem. Ten list powinien zainicjować poważną dyskusję na ten temat – zauważa Paweł Lachman, prezes PORT PC .

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *