Człowiek czy maszyna? Jaka przyszłość czeka nas w erze robotyzacji – podcast z Kacprem Nowickim, CEO Nomagic

Ewolucja robotów humanoidalnych przyspiesza dzięki przełomom w dziedzinie sztucznej inteligencji i inżynierii mechanicznej. Współczesne maszyny tego typu nie tylko naśladują ludzki wygląd, ale także coraz częściej replikują nasze gesty, mimikę twarzy i interakcje społeczne. W tym odcinku naszego podcastu stawiamy pytanie: jaka przyszłość czeka nas w epoce robotyzacji?

Człowiek czy maszyna? Jaka przyszłość czeka nas w erze robotyzacji – podcast z Kacprem Nowickim, CEO Nomagic

/ Mam interesy

Dla niektórych osób wizja robotów poruszających się po naszym świecie wydaje się sceną wyjętą wprost z opowieści science fiction. Jednak coraz częściej możemy znaleźć filmy z udziałem humanoidalnych robotów dostępnych online. Co więcej, maszyny te przejmują pracochłonne role w sektorach takich jak przemysł i logistyka. W 2023 r. polskie fabryki zainstalowały 2685 nowych robotów przemysłowych, co zwiększyło łączną liczbę aktywnych robotów do prawie 25 000, a wskaźnik gęstości robotów osiągnął 78 robotów na 10 000 pracowników w sektorze produkcyjnym.

W trzecim odcinku podcastu MamBiznes: Startup Talks omawialiśmy, jak dostosować się do pracy ze sztuczną inteligencją. Dzisiaj badamy, jak odnieść sukces w erze robotyzacji i automatyzacji. Gościem tego odcinka jest Kacper Nowicki, CEO Nomagic, polskiego startupu specjalizującego się w rozwiązaniach robotycznych dla magazynów.

Przyszłość w epoce robotyzacji

MamBiznes często podkreśla innowacyjne rozwiązania robotyki. Na przykład norweski startup 1X niedawno ujawnił plany wstępnych testów swojego robota Neo Gamma, który zostanie wdrożony w co najmniej kilkuset domach w tym roku. Jednak pomimo licznych prób i demonstracji, roboty humanoidalne pozostają poza zasięgiem.

Jak stwierdził Kacper Nowicki, współzałożyciel startupu robotycznego Nomagic założonego w 2017 r., być może będziemy musieli poczekać dekadę, zanim humanoidalne roboty staną się powszechne. Dlatego też roztropnie jest przygotować się na współpracę z maszynami

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *