Aplikacja mObywatel będzie zawierać nauczyciela mLegitymacja

W środę Centrum Legislacji Rządowej (RCL) opublikowało projekt zmiany ustawodawstwa dotyczącego aplikacji mObywatel wraz z kilkoma innymi ustawami. Jednym ze znaczących dodatków będzie uwzględnienie w aplikacji mLegitymacji nauczyciela.

Aplikacja mObywatel będzie zawierać nauczyciela mLegitymacja

zdjęcie: Kuba Kwiatkowski / / Shutterstock

Nowe przepisy pozwolą użytkownikom aplikacji mObywatel nie tylko na składanie dokumentów w formie elektronicznej, jak to ma miejsce obecnie, ale także na załatwianie spraw urzędowych poprzez składanie podpisanych wniosków lub korespondencji.

Ponadto aplikacja będzie zawierać wirtualnego asystenta wspieranego przez model sztucznej inteligencji, który nie wykorzystuje danych osobowych użytkownika.

Przewiduje się dalsze zmiany w zakresie ram prawnych wydawania legitymacji studenckich i nauczycielskich w formacie dokumentu mobilnego – mLegitymacja. Ma to na celu m.in. zaprzestanie wydawania mLegitymacji nauczycielom pracującym w polskich placówkach oświatowych oraz w placówkach dyplomatycznych, konsularnych i wojskowych RP. Autorzy projektu ustawy wskazali w uzasadnieniu, że nauczyciele zatrudnieni w polskich szkołach za granicą mają obecnie prawo do otrzymania nauczycielskiej legitymacji służbowej w formacie karty ID-1. Mimo że ustawa mObywatel z 2023 r. przewidywała, że mLegitymacja będzie dostępna również dla nauczycieli z tych placówek, przepis ten nie został jeszcze wdrożony. Pozostali nauczyciele otrzymają elektroniczną legitymację.

Ponadto, elektroniczne wersje legitymacji będą również dostępne dla uczniów. Szkoła mLegitymacja będzie dostępna dla uczniów pełnoletnich i nieletnich, których rodzice nie zgłosili sprzeciwu.

Wersje papierowe legitymacji zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów będą wydawane na wniosek osoby upoważnionej.

Ponadto przepisy dotyczące legitymacji służbowych nauczycieli zostaną uzupełnione o regulacje dotyczące zarządzania ewidencją pustych legitymacji i spersonalizowanych rejestrów wydanych legitymacji.

W systemie mObywatel będzie można również przechowywać i archiwizować niezbędne dane lub dokumenty elektroniczne przez czas niezbędny do świadczenia usług za pośrednictwem aplikacji. Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że „zmiana ta ułatwi bezpieczne przechowywanie danych w systemie mObywatel i zapewni potencjał odzyskiwania”.

Zestaw narzędzi do kryptograficznej weryfikacji dokumentów mobilnych, obsługiwany przez usługi oferowane w aplikacji mObywatel, zostanie również rozszerzony o usługę internetową.

Ponadto nowelizacja upoważni Ministra Cyfryzacji do zapewnienia narzędzia

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *