Boom na mieszkania od deweloperów. „Po wzrostach cen sprzed roku nie ma śladu”

W marcu deweloperzy zrealizowali sprzedaż mieszkań na poziomie o 10 proc. wyższym niż w lutym oraz o 5 proc. większym niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym, a na rynek wprowadzili 2 tysiące lokali więcej, niż zdołali sprzedać w tym okresie – wynika z raportu Otodom. Ceny pozostały na stabilnym poziomie.

Zdjęcie

Wolumen sprzedaży mieszkań deweloperskich rośnie /123RF/PICSEL

Wolumen sprzedaży mieszkań deweloperskich rośnie /123RF/PICSEL Reklama

Z danych wstępnych Otodom Analytics wynika, że w marcu deweloperzy sprzedali 3,7 tys. lokali, co przekłada się na wzrost o 10 proc. w porównaniu z lutym oraz o 5 proc. w skali roku. W siedmiu największych polskich miastach ponownie wzrosła liczba mieszkań dostępnych na rynku deweloperskim, zbliżając się do 60 tys. Na rynku wtórnym nabywcy mieli do wyboru 51,5 tys. ogłoszeń, a w sektorze wynajmu oferta wzrosła o 4 proc. w stosunku do lutego.

Deweloperzy oferują coraz więcej mieszkań

W marcu w siedmiu największych polskich miastach bieżąca podaż wyraźnie przewyższała popyt. Firmy deweloperskie ponownie wprowadziły do sprzedaży 2 tys. mieszkań więcej, niż zostało nabytych w tym czasie. Łączna liczba nowych mieszkań w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu wyniosła niemal 60 tys. mieszkań, co oznacza, że marzec był już 18 miesiącem z rzędu, kiedy oferta deweloperów nieprzerwanie rosła.

Reklama

Autorzy raportu zauważyli, że chociaż sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku była o 13 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (biorąc pod uwagę skorygowane dane za 2024 r.), to obserwowany miesięczny wzrost liczby transakcji budzi ostrożny optymizm na przyszłość.

„Ten pozytywny trend wystąpił mimo braku wyraźnych zmian w otoczeniu makroekonomicznym, co może świadczyć o stabilizującym się popycie oraz stopniowej adaptacji rynku do nowych warunków. Warto również zwrócić uwagę na marcowe dane – w przeciwieństwie do lat ubiegłych, po uwzględnieniu liczby dni sprzedażowych, marzec przyniósł lepsze wyniki niż luty. Choć różnica była niewielka, może ona sugerować zmianę sezonowego rytmu zakupowego. To wszystko pozwala przypuszczać, że całoroczna sprzedaż w 2025 roku ma szansę utrzymać się przynajmniej na poziomie z roku ubiegłego” – zaznaczyła Katarzyna Kuniewicz z Otodom.

Jeśli chodzi o ceny, marzec na rynku deweloperskim okazał się kolejnym miesiącem stabilizacji. Eksperci Otodom zauważyli, że średnie ceny ustabilizowały się nie tylko w porównaniu miesiąc do miesiąca (wzrost o 0,2 proc.), ale również w porównaniu do cen sprzed roku. „To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wzrost rok do roku przeciętnych cen wyniósł 5,5 proc., a po kilkunastoprocentowych wzrostach sprzed roku nie ma już śladu” – podkreślili autorzy.

Na rynku wtórnym tempo wzrostu podaży wyhamowało

Liczba ogłoszeń o sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach (51,5 tys.) wzrosła o niemal 2 proc. w porównaniu do lutego. Największe ożywienie pod względem nowych ofert miało miejsce w Łodzi, gdzie podaż wzrosła o 7 proc.. Na drugim miejscu znalazło się Trójmiasto z miesięcznym wzrostem na poziomie 5 proc. Jednak, analizując ofertę mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach – zauważyli autorzy – można dostrzec wyraźne wyhamowanie tempa wzrostu podaży.

„Od lipca do grudnia 2024 roku obserwowaliśmy bardzo dynamiczny wzrost liczby ogłoszeń – sięgający nawet 50 proc. w skali roku. Z kolei w marcu 2025 roku wzrost wyniósł tylko 17 proc., co jest najniższym wynikiem od wiosny ubiegłego roku” – wskazała Milena Chełchowska z Otodom.

Jej zdaniem może to

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *