Polska musi zwrócić ponad 91 milionów euro do Brukseli. Na ulicy Wiejskiej doszło do zamieszania

Politycy rozważają ustalenia Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który ujawnił nieprawidłowości w zakupie generatorów dla Ukrainy przez Agencję Rządową ds. Rezerw Strategicznych (RARS) w okresie rządów PiS. W rezultacie Warszawa musi zwrócić Brukseli ponad 91 milionów euro. Europoseł Dariusz Joński wezwał byłego premiera Mateusza Morawieckiego do zwrotu tej kwoty.

Zdjęcie

Europoseł Dariusz Joński zaapelował do byłego premiera Mateusza Morawieckiego o zwrot pieniędzy /FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS /

Poseł Dariusz Joński wezwał byłego premiera Mateusza Morawieckiego do zwrotu środków / FOTO MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS / Reklama

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) ujawnił wyniki swojego dochodzenia na swojej stronie internetowej we wtorek. W oświadczeniu OLAF poinformował o odzyskaniu ponad 91 mln euro , które miały zostać przeznaczone na zakup i dostawę generatorów prądu do regionów na Ukrainie cierpiących na niedobory energii elektrycznej. Dotyczy to inicjatywy finansowanej przez UE o wartości 114 mln euro, nadzorowanej przez RARS.

Polska jest zobowiązana zwrócić miliony z tytułu kontraktów na generatory. Politycy wzywają Mateusza Morawieckiego

Politycy dzielą się w mediach społecznościowych swoimi przemyśleniami na temat decyzji OLAF-u , która ujawniła różne nieprawidłowości w zakupie generatorów przez RARS dla Ukrainy za czasów poprzednich rządów PiS.

Reklama

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar podkreślił, że oświadczenie OLAF-u jest znaczące w świetle trwającego śledztwa w sprawie RARS . Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka zgodził się, stwierdzając na konferencji prasowej, że „nie ma wątpliwości, że raport ten posłuży jako dowód w tej sprawie ”. Dodał, że sytuacja RARS w Polsce nie jest nowym wydarzeniem, zauważając, że prokuratura prowadzi w tej sprawie szczegółowe śledztwo, a pojawiają się poważne zarzuty.

Zwiększać

Poseł do Parlamentu Europejskiego Dariusz Joński , znany z zajmowania się niewłaściwym postępowaniem poprzedniego rządu, zaapelował do byłego premiera Mateusza Morawieckiego o zwrot środków .

Zwiększać

Europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz również skomentowała byłego premiera PiS. „Administracja PiS miała taki schemat – wszędzie tam, gdzie były zaangażowane środki publiczne, były też oszustwa . Tak jak z RARS. Ale skupmy się na jednym problemie na raz. To znaczy, Morawiecki” – napisała na X.

Zwiększać

Były wiceprezes byłej koalicji PiS Porozumienie, były poseł Michał Wypij , wyraził się mocno w mediach społecznościowych. „ Zrobili z wojny biznes. Hańba i wstyd” – napisał na X.

Zwiększać

Temat poruszył także Szymon Hołownia, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polska 2050. „Jaka jest sytuacja, panie Morawiecki, z tym śledztwem w sprawie RARS? Czy OLAF jest też upolityczniony? Może czas ujawnić prawdę! ” – zaapelował do byłego premiera Pawła Śliza .

Zwiększać

Piotr Serafin o dochodzeniu RARS: Wyniki są alarmujące

Komisarz UE Piotr Serafin przedstawił szerszy komentarz na temat dochodzenia OLAF w sprawie RARS podczas konferencji prasowej po nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Warszawie we wtorek. „ Wyniki tego dochodzenia są alarmujące ” – stwierdził.

– OLAF ustalił, że RARS, wykorzystując fundusze europejskie, dopuścił się bardzo poważnych nadużyć . (…) Byłoby dobrze, gdyby wszyscy Polacy zapoznali się z wynikami tego śledztwa – dodał Serafin.

OLAF oskarżony o zawyżanie cen i brak konkurencji

Jak poinformował we wtorek (18.02) OLAF , dowody zebrane podczas dochodzenia OLAF, które rozpoczęło się w lipcu 2023 r., ujawniły inflację cen, brak konkurencji i nieuczciwe korzyści przyznane wybranym wykonawcom , zauważył OLAF. Według urzędu niektórzy wykonawcy pobierali RARS nawet o 40% więcej niż rzeczywiste koszty zakupu , co skutkowało znacznymi podwyżkami cen generatorów finansowanych przez UE.

OLAF stwierdził również, że procedury zamówień publicznych prowadzone przez RARS naruszały zasady przejrzystości, konkurencji, równego traktowania i zarządzania finansowego . „Ustalenia dochodzenia wskazały, że kontrakty były przyznawane w sposób niekonkurencyjny, co nie zapewniało, że fundusze UE osiągnęły zamierzony cel” — stwierdził urząd.

Dyrektor generalny OLAF Ville Itala podkreślił, że „wspierając Ukrainę, każde euro jest kluczowe” . Tak więc zabezpieczenie funduszy UE przeznaczonych dla tego kraju „nie tylko zapewnia właściwe wydatkowanie pieniędzy podatników, ale jest również kwestią bezpieczeństwa”. „Dzięki naszej solidnej współpracy z CBA i polską prokuraturą skutecznie chroniliśmy interesy finansowe UE” – dodał Itala.

Wideo

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *