Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami uzupełniającymi. Do prokuratury zostanie skierowanych 11 zawiadomień, dotyczących m.in. Zbigniewa Raua, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego.
Komisja ds. tzw. afery wizowej. Marek Sowa, Daniel Milewski, Małgorzata Janyska, Krzysztof Mulawa, Paweł Szrot, Piotr Kaleta, Aleksandra Leo, Mirosław Orliński, Przemysław Witek, Michał Szczerba
blew
W raporcie stwierdzono, że Polska była wykorzystywana w procedurze „visa shopping”, polegającej na wyszukiwaniu najłatwiejszych sposobów dotarcia do państw strefy Schengen. „Brak strategii migracyjnej, wydawanie przez wysokich urzędników MSZ poleceń ograniczających rolę konsulów, wsparcie dla konkretnych firm i osób ubiegających się o wizy, stosowanie pozaprawnych 'szybkich ścieżek’ stały się codzienną praktyką” – wyliczono.
Za uchwałą ws. skierowania zawiadomień do prokuratury głosowało siedmioro członków sejmowej komisji śledczej do spraw tzw. afery, przeciwko było troje. W ocenie komisji 11 osób, których dotyczą zawiadomienia, działało na szkodę interesu publicznego.
Nadużycie uprawnień, niedopełnienie obowiązków. Będzie 11 zawiadomień
Pierwsze z zawiadomień dotyczy byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua, który – według komisji – nadużył uprawnień, podejmując decyzję o przyjęciu koncepcji rozwoju Centrum Decyzji Wizowych i Centrum Informacji Konsularnej. Miał też nie dopełnić obowiązków i nie zapewnić odpowiedniego nadzoru w MSZ. Według komisji miał też nie sprawować odpowiedniego nadzoru nad procesem legislacyjnym projektu rozporządzenia upraszczającego dostęp do wiz dla obywateli z 21 krajów.
Ponadto Rau, a także były premier Mateusz Morawiecki i były minister rozwoju Jadwiga Emilewicz nadużyli – zdaniem komisji – swoich uprawnień i nie dopełnili obowiązków, dopuszczając do ogłoszenia, natychmiastowego wdrożenia w życie i realizacji – bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, nieopisanego w żadnym dokumencie – programu Poland.Business Harbour, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla specjalistów IT.
Sprawa Piotra Wawrzyka zawiadomienia wobec Kamińskiego i Stróżnego
Jedno z zawiadomień ma dotyczyć byłych szefów MSWiA Mariusza Kamińskiego i CBA – Andrzeja Stróżnego. Zdaniem komisji nie dopełnili obowiązków. Po uzyskaniu w lipcu 2022 r. informacji o procederze przestępczym przy legalizacji pobytu cudzoziemców w MSZ zdaniem komisji Kamiński miał zaniechać koordynacji działalności służb specjalnych, tj. Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego mających wiedzę o przestępczym procederze w MSZ. Kamiński „co najmniej do końca kwietnia 2023 r. nie przeciwdziałał udziałowi (ówczesnego wiceszefa MSZ) Piotra Wawrzyka w posiedzeniach Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua” – stwierdziła komisja.
3,6 mln wiz w badanym okresie
W oparciu o dane przekazane z Ministerstwa Spraw Zagranicznych komisja ustaliła, że w badanym przez siebie okresie – od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. – wydano ponad 3 mln 610 tys. wiz, w tym prawie 377 tys. wiz Schengen i 2 mln 872 tys. krajowych wiz pracowniczych, czyli 47,7 proc. wszystkich takich wiz w Unii Europejskiej.