Komisja decyduje, który zabytek można kupić do muzeum

Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Komisja decyduje, który zabytek można kupić do muzeum - INFBusiness

Muzeum Sybiru w Białymstoku

Foto: Marek Kozubal

Marek Kozubal

Chociaż Ministerstwo Kultury podjęło decyzję o jej powołaniu w maju, na razie podjęła kilkadziesiąt decyzji. Jednak głośno o problemie z zakupami dla muzeów stało się dopiero we wrześniu, gdy szefowa resortu kultury Hanna Wróblewska odwołała z pełnionego stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciecha Fałkowskiego na półtora miesiąca przed końcem jego kadencji.

Co Hanna Wróblewska zarzuciła prof. Wojciechowi Fałkowskiemu

Podczas briefingu prasowego na Zamku Królewskim w Warszawie Wróblewska wyjaśniła, że powodem była nieodpowiedzialna polityka zakupowa prowadzona przez Fałkowskiego w latach 2018-2024. Największe zakupy zostały zrobione podczas ostatnich czterech lat. Zamek Królewski wydał na ten cel 88 mln zł ze środków publicznych, co było rekordową sumą w instytucjach kultury.

– Jeśli chodzi o takie wydatki, spodziewalibyśmy się bardzo dobrej strategii zakupowej, polityki gromadzenia kolekcji – mówiła i dodała, że owa polityka była zapisana na dwóch stronach papieru. Tłumaczyła, że krytyczną ocenę zakupów dokonała komisja złożona ze znawców. Powiedziała, że zakupy były głównie robione na targach sztuki, u dealerów prywatnych. – Czasem są to dzieła o dość wątłej wartości artystycznej, z dosyć problematyczną proweniencją – wskazała. Jako przykład podała obraz „Znalezienie Mojżesza” holenderskiego malarza Jacoba van Loo. Jego oferowana cena wynosiła 350 tys. funtów, ostatecznie został zakupiony za 125 tys. funtów.

– Żeby było jasne, nie jestem za tym, że nie robić zakupów. Polska jako kraj ulegała wielkim zniszczeniom, dewastowały nas kolejne wojny i tragedie. Musimy kupować i uzupełniać kolekcje, natomiast sposób gromadzenia tej kolekcji powinien być poddany wielkiemu namysłowi – zastrzegła.

Jakie środki przeznacza Ministerstwo Kultury na zakup zabytków

Zapytaliśmy, czy ministerstwo planuje utworzenia centralnej komisji do spraw zakupów muzealnych. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury wynika, że ze środków resortu realizowany jest program Narodowego Instytutu Muzeów „Rozbudowa zbiorów muzealnych”, w ramach którego muzea mogą aplikować o przyznanie środków na powiększenie swoich zbiorów. Budżet na ten rok wyniósł 3,5 mln zł.

Natomiast muzea podległe ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego mogą wnioskować do resortu o dotacje na zakupy obiektów do swoich zbiorów. Złożone wnioski są opiniowane przez ekspertów powołanych na podstawie zarządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 17 maja 2024 r.

Z odpowiedzi na interpelację złożoną przez posła PiS, byłego wicepremiera Piotra Glińskiego, udzielonej przez Ministerstwo Kultury wynika, że na czele komisji stoi dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN, a w jej skład wchodzi do 7 członków – „ekspertów legitymujących się wykształceniem, wiedzą oraz doświadczeniem w dziedzinach związanych z charakterem poszczególnych typów zbiorów gromadzonych w muzeach, których powołuje i odwołuje minister”. Co ciekawe, komisja ta nie dysponuje żadnym budżetem.

Komisja zgodziła się na zakup 41 zabytków do kolekcji muzealnych

Dotychczas, wynika z odpowiedzi wiceministra Wyrobca, odbyła dwa posiedzenia i zaopiniowała 17 wniosków muzeów o dotacje na zakupy obiektów, mających powiększyć ich kolekcje. Wnioski te dotyczyły łącznie 59 obiektów. „Komisja zaopiniowała pozytywnie przyznanie dotacji na zakup 41 obiektów, w tym 9 pod warunkiem uzyskania obniżenia ceny. Obecnie na bieżąco rozpatrywane są kolejne składane przez muzea wnioski, które przedkładane są do opiniowania ekspertom. Procedowane są również kolejne umowy z muzeami, dotyczące przekazania środków finansowych na zakup poszczególnych obiektów. Lista wszystkich umów znana będzie na zakończenie bieżącego roku” – poinformował Andrzej Wyrobiec.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *