1 listopada coraz bliżej. Wiele osób zastanawia się, jakiej aury można spodziewać się tego dnia. IMGW podkreśla, że za wcześnie jeszcze na dokładne prognozy. Przewiduje jednak, że pogoda na Wszystkich Świętych może różnić się od tej z ostatnich lat.
Pogoda na Wszystkich Świętych: IMGW podało nowe prognozy
W październiku możemy cieszyć się złotą polską jesienią. Obecnie nadal temperatury są dosyć wysokie, a dni słoneczne. Jednak zgodnie z prognozami IMGW już wkrótce ma się to zmienić. Nadchodzi ochłodzenie. W przyszłym tygodniu powinniśmy spodziewać się temperatur niższych od tych obecnych. Czy to oznacza, że pogoda na Wszystkich Świętych nie będzie tak łaskawa, jak w ostatnich latach?
Prognoza pogody na 1 listopada: Idzie ochłodzenie?
Według długoterminowej prognozy numerycznej podanej przez IMGW 19 października, na terenie całej Polski obecny tydzień (od 21 do 27 października) ma charakteryzować się średnią temperaturą powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednak już w kolejnym tygodniu, a więc w tym, w którym przypada Wszystkich Świętych, możemy spodziewać się ochłodzenia i temperatury typowej dla tej części roku. W tygodniu od 28 października do 3 listopada średnia temperatura na niemal całym obszarze kraju ma mieścić się w normie wieloletniej (1991-2020). Jedynie na krańcach północnych temperatura może być powyżej normy wieloletniej, zaś na krańcach południowych – poniżej. Kolejny tydzień (od 4 do 10 listopada) charakteryzować już ma się średnią temperaturą poniżej normy wieloletniej w całej południowej części Polski. Natomiast w części północnej średnie temperatury mają mieścić się w normie wieloletniej, a jedynie na krańcach północnych mogą być powyżej normy.
Zgodnie ze wspomnianą długoterminową prognozą numeryczną, średnia dobowa temperatura powietrza w tygodniu od 28 października do 3 listopada ma wynieść od 3 stopni Celsjusza na południowych krańcach Polski, przez 5-7 stopni Celsjusza na przeważającym obszarze kraju, do 8 stopni Celsjusza w części północno-zachodniej.
Jaka będzie pogoda tuż przed Wszystkimi Świętymi?
Ochłodzenie na Wszystkich Świętych potwierdza również prognoza średnioterminowa podana przez IMGW 21 października. Obejmuje ona okres od 21 do 30 października, a więc czas niemal bezpośrednio poprzedzający 1 listopada. Przy czym IMGW zaznacza, że termin ochłodzenia może podlegać niewielkiej korekcie. Wszystko z powodu tego, że prognozy na okres dłuższy niż 7 dni mają niższą sprawdzalność.
W prognozie tej widoczny jest wyraźny spadek temperatury na przestrzeni najbliższych 10 dni. Maksymalna temperatura powietrza we wtorek 22 października ma mieścić się w granicach od 15 do 19 stopni Celsjusza, natomiast minimalna ma wynieść od 4 do 10 stopni Celsjusza. Natomiast w środę 30 października maksymalna temperatura powietrza ma wynosić już zaledwie od 5 do 10 stopni Celsjusza, a na krańcach południowych nawet -1 stopień Celsjusza. Z kolei prognozowana temperatura minimalna tego dnia ma wynosić od 0 do 5 stopni Celsjusza, a na krańcach południowych nawet -5 stopni Celsjusza.
Pogoda na Wszystkich Świętych: Będzie chłodniej niż w latach ubiegłych?
W tym roku 1 listopada – jak podał 20 października IMGW w swoim wpisie na platformie X – „(…) może to być raczej chłodny dzień w porównaniu do trzech minionych lat”. IMGW przewiduje na Wszystkich Świętych minimalną temperaturę powietrza od 1 do 7 stopni Celsjusza, natomiast maksymalną od 7 do 12 stopni Celsjusza. Możliwe są również tego dnia opady deszczu.
We wspomnianym wpisie IMGW udostępnił dane z lat 1993-2023 dotyczące opadów atmosferycznych oraz minimalnej i maksymalnej temperatury 1 listopada.