Armia USA zyska „polskiego” drona. Stworzyła go firma pioniera helikopterów

Dron ARES może być również napędzany wodorem

Dron ARES może być również napędzany wodorem

Foto: Piasecki Aircraft Corporation

Paweł Rożyński

Aerial Reconfigurable Embedded System (ARES) to pojazd pionowego startu i lądowania z odchylanym kanałem (VTOL). Oznacza to, że oba napędzające go wirniki mogą się odchylać. Ma też niewielkie skrzydła. Dzięki temu może latać szybciej, efektywniej i z lepszą manewrowością. Ładowność wynosi 1,4 ton, co stanowi aż 40 proc. jego masy startowej. Dysponuje wyjątkową stabilnością podczas czy lądowania w ograniczonej przestrzeni.

Co potrafi ARES?

Elastyczna i modułowa konstrukcja, nad którą firma pracuje już 10 lat, pozwala na przystosowanie drona do szerokiego zakresu misji, w tym walki elektronicznej, transportu personelu i towarów, obserwacji i rozpoznania. Można go nawet wykorzystać jako platformę do ataków kinetycznych. W grę wchodzi też wersja załogowa.

W ramach misji inauguracyjnej ARES-DV wystartował 6 września z lądowiska dla helikopterów West Helipad Piaseckiego w Essington w Pensylwanii. Lot ten zainaugurował eksperymentalny program testów, wspierany przez Siły Powietrzne i Armię Stanów Zjednoczonych, o wartości 37 milionów dolarów. – ARES tworzy nową podstawę dla technologii VTOL stosowanej w logistyce wymagającej dużego ładunku i krytycznej czasowo, kluczowej dla operacji rozproszonych – powiedział Barth Shenk, kierownik programu w Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych.

Według firmy kompaktowe rozmiary sprawiają, że „idealnie nadaje się do zastosowań na pokładzie statku i do operacji zdalnych w trudnym terenie. Dzięki zastosowaniu wymiennych modułów ARES pomaga zmniejszyć koszty i złożoność obsługi wielu potrzeb w zakresie bezzałogowych statków powietrznych za pomocą jednej platformy”. Firma zapowiada, że przyszłe modele będą mogły oferować różne układy napędowe w zależności od potrzeb klienta.

Polski pionier śmigłowców

Firma Piasecki Aircraft Corporation została założona w 1955 roku przez Franka N. Piaseckiego. Ten znany konstruktor śmigłowców i wizjoner urodził się w 1919 roku w Filadelfii jako syn polskich emigrantów (ojciec pochodził z Podlasia). Zasłynął z śmigłowców dwuwirnikowych w układzie tandem. Do najbardziej znanych jego konstrukcji należały PV-2 czy HRP Rescuer tzw. latający banan, protoplasta słynnego CH-47 Chinook, wykorzystywanego m.in. w czasie wojny wietnamskiej (ten ostatni wytwarzała firma Piasecki Helicopter Corporation wcześniej sprzedana Boeingowi).

Frank Piasecki opracował m.in. prototypy pierwszego bezpilotowego czterowirnikowego śmigłowca Sea-Bat, pionowzlotu Ring-Wing i latających łazików. W 1956 roku skonstruował ogromny śmigłowiec XH-16 Transporter (niemal 24 m długości, ponad 7 m wysokości, średnica wirnika głównego 25 m, z załogą i czterdziestoma żołnierzami piechoty ważył 14 ton), ale nie wszedł do produkcji seryjnej. Z kolei w 1962 powstał Pathfinder – pierwszy wiropłat, łączący zalety śmigłowca i samolotu. Po śmierci Franka Piaseckiego w 2008 roku firmę Piasecki Aircraft Corporation prowadzą jego dzieci, a prezesem jest John Weyerhaeuser Piasecki.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *