Badanie przeprowadzone w 2023 roku wśród respondentów z krajów OECD ujawniło, że mieszkalnictwo i usługi publiczne są kluczowymi przyczynami niezadowolenia obywateli. Analiza wyników wskazuje na znaczące różnice między poszczególnymi państwami oraz obszarami życia społecznego budzącymi zastrzeżenia.
Problemy z mieszkaniem największym wyzwaniem w krajach OECD (Licencjodawca, Financial Times, Pxhere)
Według danych opublikowanych przez Financial Times to „mieszkalnictwo jest główną przyczyną niezadowolenia w krajach rozwiniętych. Problem ten niepokoi obecnie bardziej niż zdrowie czy edukacja”. Nieruchomości okazują się być najbardziej problematycznym obszarem dla wielu obywateli, wyprzedzając takie kwestie jak jakość opieki zdrowotnej czy system edukacji.
Analiza wyników badania pokazuje, że w czołówce krajów, gdzie problem mieszkalnictwa jest najmniej dotkliwy, znajdują się Japonia, Finlandia i Estonia. W tych państwach odsetek niezadowolonych z sytuacji mieszkaniowej jest stosunkowo niski. Japonia wyróżnia się również wysokim poziomem zadowolenia w większości badanych kategorii, co świadczy o ogólnie dobrej jakości życia w tym kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Wolą Egipt od Bałtyku. "Oferta mało przewidywalna i dość kosztowna"
Znaczące różnice między krajami
Na przeciwnym biegunie znajdują się takie kraje jak Holandia, Nowa Zelandia, Australia, Kanada, Słowenia, Grecja i Portugalia. W tych państwach niezadowolenie z sytuacji mieszkaniowej osiąga najwyższe wartości. Szczególnie wyróżnia się Portugalia, gdzie problem ten wydaje się być najbardziej palący spośród wszystkich analizowanych krajów.
Interesujące jest spojrzenie na sytuację Polski w kontekście tego badania. Nasz kraj plasuje się w środku stawki, jeśli chodzi o niezadowolenie z sytuacji mieszkaniowej. Jednakże warto zauważyć, że Polska wykazuje stosunkowo wysoki poziom niezadowolenia w kategoriach takich jak służba zdrowia czy transport publiczny. Te obszary wydają się być bardziej problematyczne dla Polaków niż sama kwestia mieszkalnictwa.
Badanie OECD rzuca światło na kluczowe wyzwania, przed którymi stoją rozwinięte kraje. Poza mieszkalnictwem, istotnym źródłem niezadowolenia okazują się być również usługi publiczne, w tym opieka zdrowotna i edukacja. Te wyniki mogą stanowić cenne wskazówki dla decydentów politycznych, wskazując obszary wymagające najpilniejszej interwencji i reform.kulacji.
Zobacz także: