Od września zmiany w receptach. Tych leków nie dostaniesz w czasie teleporady

Receptomaty miały być ułatwieniem w czasie pandemii. Szybko okazało się jednak, że są źródłem wielu nadużyć. Bez trudu można było dostać receptę nawet na silne opioidy, czemu resort zdrowia właśnie mówi stop. W życie wchodzi ważne rozporządzenie. Zdjęcie

Dziewięć substancji czynnych leków wymagać będzie badań lekarskich /ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News

Dziewięć substancji czynnych leków wymagać będzie badań lekarskich /ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News Reklama

Zmiany mają dotyczyć wybranych leków i ograniczać dostęp do recept na nie bez konsultacji lekarskiej. Zmieniają się także zasady wystawiania skierowań. Oznacza to niemałą rewolucję w teleporadach i działalności receptomatów. Krótsze mają być również kolejki do specjalistów.

Tej recepty nie dostaniesz w czasie teleporady

Rosnące obawy w związku z incydentami zatruć fentanylem i alarmujących danych o uzależnieniu Polaków od opioidów i psychotropów, skłoniły Ministerstwo Zdrowia do zmian. Te mają dotyczyć przede wszystkim receptomatów. Część leków o silnym działaniu przeciwbólowym i psychotropowym będzie od teraz można otrzymać tylko po osobistej konsultacji z lekarzem. Są to: 

Reklama

  • fentanyl;
  • morfina;
  • oksykodon;
  • tramadol;
  • tapentadol;
  • buprenorfina.

Oznacza to, że leki z tej listy nie będą już mogły być przepisane w czasie żadnej teleporady, nawet jeśli pacjent dotychczas otrzymywał recepty w ten sposób.

Zmiany także w skierowaniach

Początek zmian dotyczących skierowań ma spowodować skrócenie kolejek do specjalistów. Póki co 20 września w życie wchodzą zmiany skierowań do uzdrowisk dla osób, które pracują przy produkcji wyrobów zawierających azbest. Takie skierowania będą wystawiane drogą elektroniczną w Systemie Informacji Medycznej (SIM), skąd trafią do odpowiedniego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Pilotażowo prowadzony jest także program e-rejestracji. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że „pozwoli to łatwo i szybko umówić się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP”. Pilotaż trwa od 1 czerwca br., a centralna elektroniczna rejestracja do przychodni i poradni ma wkrótce na stałe wejść do systemu ochrony zdrowia. E-rejestracja obejmuje póki co kardiologię, cytologię i mammografię. To szansa na zapisanie się na wybrany termin bez wizyty w przychodni, ale również zarządzenie terminami i swobodę w odwoływaniu wizyt. E-rejestracja ma być obowiązkowa we wszystkich podmiotach leczniczych już w przyszłym roku, o czym czytamy na rządowej stronie gov.pl:

  • od 06.2024 do 03.2025 ogólnopolski pilotaż przygotowujący podmioty lecznicze do przyjęcia systemu – dobrowolny dla podmiotów leczniczych;
  • od 04.2025 roku wdrożenie systemowe – obowiązkowe dla podmiotów leczniczych dla wybranych zakresów świadczeń zdrowotnych.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreśla, że póki co obowiązkowa rejestrcja będzie dotyczyć jedynie wybranych usług medycznych. Wkrótce ta lista ma się jednak wydłużyć. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Nowe perspektywy dla biznesu Szczerze o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *