Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, podczas wystąpienia w Jackson Hole zasugerował, że w USA nadchodzi czas na dostosowanie polityki pieniężnej. Choć nie podał konkretnych terminów, jego słowa jasno wskazują na możliwość obniżek stóp procentowych w niedalekiej przyszłości.
Stany Zjednoczone niemal na pewno obniżą stopy procentowe (GETTY, Andrew Harnik)
Stany Zjednoczone lada chwila obniżą stopy procentowe – wynika z analizy, którą opublikowali eksperci PKO BP. W swoim raporcie przytaczają słowa Jerome’a Powella, szefa FED, który stwierdził, że w USA „nadszedł czas na dostosowanie polityki pieniężnej”. Eksperci podkreślają, że prezes Rezerwy Federalnej zaznaczył, iż „termin oraz skala cięć będą zależne od napływających danych, oceny perspektyw oraz bilansu ryzyka”. Mimo to, Powell wyraźnie zasygnalizował, że obniżki stóp procentowych są coraz bliżej. I sama ta deklaracja wywołała reakcję rynku, co było widoczne w piątkowej zmianie kursu dolara. Amerykańska waluta była najtańsza od trzech lat.
Według PKO BP Jerome Powell ocenił, że „choć walka z inflacją nie została jeszcze w pełni zakończona, to Fed osiągnął na tym polu istotne postępy”. Analitycy zwracają uwagę na słowa prezesa Fed, który stwierdził, że „inflacja znacząco spadła, rynek pracy nie jest już przegrzany i ulega normalizacji, a zaburzenia podażowe osłabły”. Powell wyraził przekonanie, że inflacja jest na trwałej ścieżce powrotu do celu wynoszącego 2 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Polak buduje giganta w USA – cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie
Stopy procentowe w USA w dół już we wrześniu?
Raport PKO BP przytacza obserwacje Jerome’a Powella dotyczące sytuacji na rynku pracy w USA. Prezes Fed zauważył, że „sytuacja na rynku pracy uległa znacznemu ochłodzeniu, a stopa bezrobocia wzrosła do 4,3 proc. – wciąż niskiego poziomu z historycznej perspektywy, lecz o prawie jeden punkt procentowy wyższego niż minimum z początku 2023 roku”. Analitycy podkreślają, że według Powella, wzrost bezrobocia nie jest efektem zwolnień typowych dla recesji, ale wynika głównie ze wzrostu podaży pracy oraz spowolnienia tempa nowych rekrutacji.
Jerome Powell stwierdził też, że „gospodarka nadal rośnie w solidnym tempie, co pozwala na obniżki stóp procentowych przy jednoczesnym powrocie inflacji do 2 proc. i utrzymaniu silnego rynku pracy”. To stwierdzenie wskazuje na optymistyczne perspektywy dla amerykańskiej gospodarki mimo planowanych zmian w polityce monetarnej.
Zobacz także:
Polska z czwartą najwyższą inflacją w UE. Są najnowsze dane
Przejściowy wzrost inflacji
Raport PKO BP zwraca uwagę, że znaczną część swojego wystąpienia Jerome Powell poświęcił analizie przyczyn wzrostu i spadku inflacji w okresie pandemii. Analitycy przytaczają słowa prezesa Fed, który wskazał, że „jednym z głównych czynników inflacyjnych był konflikt pomiędzy szybko rosnącym popytem, wynikającym m.in. z pandemicznych programów wsparcia fiskalnego, a zakłóceniami w podaży spowodowanymi ograniczeniami w dostawach oraz zmniejszoną liczbą pracowników”. Powell przyznał rację ekonomistom, którzy twierdzili, że wzrost inflacji będzie przejściowy.
Jerome Powell stwierdził także, jak wskazują autorzy raportu, że „do spadku inflacji przyczyniła się normalizacja zaburzeń podażowych, ustąpienie szoków energetycznych oraz restrykcyjna polityka Fed”. Analitycy podkreślają, że prezes Fed zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie zakotwiczonych oczekiwań inflacyjnych, które umożliwiły relatywnie „bezkosztową” dezinflację.
Analitycy PKO BP podtrzymują swoją prognozę, zakładającą „rozpoczęcie cyklu obniżek stóp we wrześniu i łącznie trzy obniżki stóp po 25 punktów bazowych na trzech pozostałych w tym roku posiedzeniach”. Ta prognoza sugeruje, że amerykańska gospodarka może oczekiwać istotnych zmian w polityce monetarnej w najbliższych miesiącach.