Marże brutto deweloperów jeszcze nigdy nie były tak wysokie – podała „Gazeta Wyborcza”. Dodała, że średnio przekraczają już 30 proc., a na niektórych inwestycjach zbliżają się do 50 proc. Klienci grzmią, bo chcą tańszych mieszkań. Nawet KNF zwrócił uwagę deweloperom, że mają z czego schodzić.
Najwyższe marże deweloperów w historii (Adobe Stock, Piotr, arteffect.pl)
„Ceny mieszkań rosły w ostatnich latach w gigantycznym tempie. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w II kwartale tego roku w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, stawki na rynku pierwotnym wzrosły o 20,4 proc.” – podała poniedziałkowa „GW”.
Jak wskazano, najszybciej ceny rosną w Krakowie, gdzie mieszkania były droższe o 31,8 proc., dalej w Poznaniu (22,8 proc.), Warszawie (21,6 proc.) i Gdyni (21,1 proc.).
W 2022 roku marża deweloperów przekroczyła po raz pierwszy 30 proc., w 2023 roku wyniosła 31,2 proc.
To dane zebrane przez Dom Maklerski Banku Pekao. Ostatnio próg 30 proc. marży brutto przebił Ronson Development. Firma pochwaliła się w wynikach za pierwsze półrocze 2024 roku marżą sięgającą 48 proc. – czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Polak buduje giganta w USA – cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie
Jak zmieniały się marże deweloperów?
Jeszcze w 2017 roku marża brutto tego dewelopera wynosiła średnio 17,9 proc., rok później było to już 19,5 proc., w 2020 roku przekroczyła 21 proc., a w 2023 roku sięgnęła 35,2 proc. – poinformował dziennik.
„Za ten świetny wynik, wbrew pozorom, nie odpowiada rządowy program 'Bezpieczny kredyt 2 proc.’. Tak można byłoby na pierwszy rzut oka sądzić, bo wsparcie zaczęło obowiązywać w lipcu ubiegłego roku i mocno napędziło deweloperom ruch” – pisze „GW”.
„Efekt programu będzie dostrzegalny po dwóch latach od jego uruchomienia, czyli w 2025 r. Wynika to z tego, że wynik finansowy firmy deweloperskiej opiera się na danych po przeniesieniu własności nieruchomości. W Polsce natomiast kupuje się mieszkania na początkowym etapie inwestycji, gdy prace budowlane dopiero startują. Własność mieszkań kupionych w ramach rządowego programu będzie więc przenoszona w 2025 r. i to dane spółek deweloperskich w tym okresie pokażą, jaki wpływ na rynek miało wsparcie” – tłumaczy, cytowany przez gazetę, Patryk Kozierkiewicz, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.