- Co to jest dodatek aktywizacyjny?
- Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
- Jak długo wypłacany jest zasiłek aktywizacyjny?
- Ile wynosi zasiłek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie, które przysługuje osobom bezrobotnym. Należy się jednak w szczególnych przypadkach, a aby je otrzymać, trzeba spełnić pewne kryteria.
Co to jest dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku. Aby z niego skorzystać, trzeba samodzielnie znaleźć pracę lub skorzystać z propozycji wyznaczonej przez urząd. Są jeszcze dodatkowe warunki: praca musi być w niepełnym wymiarze czasu, a pensja poniżej najniższej krajowej. Obecnie płaca minimalna wynosi 4300 zł.
Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny przysługuje:
- osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku
- osobom bezrobotnym, które samodzielnie znajdują i podejmują pracę
- osobom bezrobotnym, które podejmują pracę w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy
Jak długo wypłacany jest zasiłek aktywizacyjny?
Zasiłek wypłacany jest:
- połowę okresu, w jakim przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, jeśli osoba bezrobotna z prawem do zasiłku samodzielnie znalazła pracę
- cały okres, jeśli osoba bezrobotna z prawem do zasiłku podjęła zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy
Ile wynosi zasiłek aktywizacyjny?
Od 1 czerwca 2024 roku zasiłek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 834,72 zł. Zasiłek ten nie przysługuje osobom, które podejmują pracę za granicą, u pracodawcy, u którego wcześniej byli zatrudnieni. Nie mogą z niego skorzystać osoby, które zostały skierowane przez urząd pracy do prac interwencyjnych czy do robót publicznych.