Wielu Polaków spożywa ten ziołowy napar, wierząc, że jest to naturalna metoda na poprawę trawienia i ogólnego samopoczucia. Jednak naukowcy zgłaszają obawy – zawiera substancje trujące, które mogą powodować poważne uszkodzenia wątroby i zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Ten napar został zakazany zarówno w USA, jak i Kanadzie. Sprawdź, czy go spożywasz.
„Herbata” z żywokostu była szeroko wykorzystywana w medycynie tradycyjnej. Przypisywano jej liczne korzystne właściwości. Między innymi uważano, że ma pozytywny wpływ na układ trawienny. Uważano, że łagodzi objawy wrzodów żołądka, zatrzymuje biegunkę i rozwiązuje inne problemy żołądkowo-jelitowe. Niemniej jednak przekonania te nie mają uzasadnienia naukowego. Badania wykazały coś przeciwnego — spożywanie naparu z żywokostu jest szkodliwe, a nie korzystne . Dowiedz się, dlaczego stanowi zagrożenie.
Dlaczego napar z żywokostu jest niebezpieczny do spożycia?
Doustne stosowanie żywokostu zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Badania wykazały, że napar z tej rośliny zawiera toksyny, które niekorzystnie wpływają na ludzki organizm. Są one znane jako alkaloidy pirolizydynowe . Metabolity te są wytwarzane przez rośliny jako mechanizm obronny przed roślinożercami. Takie związki wykazują działanie mutagenne, uszkadzając DNA w komórkach. Zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju raka . Sprzyjają powstawaniu zmian patologicznych w wątrobie i płucach . Mogą powodować uszkodzenia okluzyjne żył wątrobowych. Dlatego ich spożycie stwarza ryzyko nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.
Zastosowanie żywokostu w medycynie konwencjonalnej
Żywokost jest stosowany w medycynie jako składnik różnych maści i preparatów miejscowych. Roślina wspomaga regenerację skóry. Łagodzi stany zapalne i posiada właściwości przeciwbólowe. W związku z tym kremy i olejki zawierające żywokost są często stosowane przez osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie ścięgien lub rwa kulszowa, a także przez osoby dochodzące do siebie po urazach (złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, siniakach itp.). Jednak w tym kontekście zaleca się również ostrożność. Produkty zawierające żywokost nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży lub matki karmiące piersią. Nie są również zalecane dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.