Produkty te można spożywać nawet po upływie terminu przydatności do spożycia.

Kobieta podczas zakupów Wielu ludzi wyrzuca żywność tuż po upływie terminu ważności. Niemniej jednak nie zawsze jest to konieczne. Dowiedz się, kiedy jest to dopuszczalne.

Dietetyk dr Hanna Stolińska chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat odżywczego odżywiania. Jednak jeden z jej ostatnich artykułów wyróżnia się na tle innych. Porusza tematy związane z minimalizacją marnowania żywności. Wielu Polaków wyrzuca różne artykuły spożywcze. Jednak można temu zapobiec. Liczne produkty pozostają bezpieczne do spożycia nawet po upływie terminu ważności. Dowiedz się, czy znasz wszystkie z nich.

Które produkty spożywcze można nadal spożywać po upływie terminu przydatności do spożycia?

Dr Hanna Stolińska najpierw zwraca uwagę na produkty suche i sypkie. Ryż należy do produktów w tej kategorii. Można go bezpiecznie spożywać nawet kilka lat po upływie daty ważności, jeśli jest odpowiednio przechowywany w suchym środowisku. To samo dotyczy kasz, makaronów i płatków owsianych. Produkty takie jak mąka, cukier i sól są również szczególnie trwałe. Mogą przetrwać dziesiątki lat, jeśli są przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku. Kawa i herbata (zwłaszcza herbata sypka) są również klasyfikowane jako „bezpieczne” produkty spożywcze. Chociaż z czasem mogą stracić część smaku, nadal nadają się do spożycia.

Dietetyczka Hanna Stolińska w swoim artykule omawia również konserwy i owoce. Nadal mogą być dobre – jak wskazuje ekspert – nawet 5 do 10 lat po upływie terminu ważności, o ile ich opakowanie nie jest wybrzuszone lub uszkodzone. Ponadto mleko skondensowane i pasteryzowane soki w kartonach mogą pozostać świeże przez kilka lat, jeśli nie zostaną otwarte. Lista sporządzona przez eksperta obejmuje również:

  • sery twarde (parmezan, grana padano, cheddar) – można je spożywać nawet kilka miesięcy po upływie terminu przydatności, jeśli nie wykazują oznak zepsucia
  • Jaja – mogą być dobre przez kilka dni po upływie terminu ważności, pod warunkiem, że są przechowywane w lodówce.
  • jogurty i kefiry – często pozostają świeże nawet do tygodnia po upływie daty ważności (jeśli są przechowywane w lodówce),
  • chleb i bułki – z czasem mogą stać się czerstwe, ale nadal nadają się do spożycia,
  • Masło i margarynę przechowywane w lodówce można spożywać do czterech tygodni po upływie terminu przydatności do spożycia.

Należy pamiętać, że produkty zawierające pleśń nie powinny być spożywane. Takie produkty spożywcze (owoce, warzywa, pieczywo itp.) muszą zostać całkowicie wyrzucone. Należy pamiętać, że zarodniki pleśni mogą rozprzestrzeniać się szybko, nawet jeśli nie zawsze są widoczne gołym okiem.

Produkty bez daty ważności

Przeterminowana czekolada i miód nadal mogą być spożywane. Pierwsza z nich może ulec zmianie koloru (z powodu utleniania i oddzielania tłuszczu), ale nadal nadaje się do spożycia. Miód z kolei może krystalizować się z czasem. Nie oznacza to jednak, że należy go wyrzucić. Innym produktem, który nigdy się nie psuje, jest ocet (choć jego smak może się zmieniać z czasem).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *