Gdy pierwszy raz spróbowałam placków ziemniaczanych w tej wersji – całkowicie przepadłam. Nie sądziłam, że jeden dodatek może tak odmienić tę potrawę. Sprawdźcie, o jaki dokładnie produkt chodzi – jest tani i łatwo dostępny.
Placki ziemniaczane to bardzo proste i szybkie w przygotowaniu danie. Nic dziwnego, że zyskało tylu miłośników. Klasyczna wersja, w której wykorzystuje się tarte ziemniaki i pokrojoną cebulkę, może się jednak szybko znudzić. Mamy więc dla was przepis, który zachwyci kubki smakowe nawet najbardziej wymagających fanów placków ziemniaczanych. Jeśli z kolei chcecie znacznie ułatwić sobie pracę – koniecznie skorzystajcie ze sprytnego patentu i przygotujcie placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków. Możecie też przyrządzić placki ziemniaczane bez piekarnika i patelni. Koniecznie spróbujcie też placków ziemniaczanych z sycącym dodatkiem.
Nietypowy dodatek do placków ziemniaczanych
Do przygotowania placków ziemniaczanych w najbardziej klasycznej wersji będziecie potrzebować oczywiście startych na tarce ziemniaków, ale też cebuli, mąki i jajek. Żeby nieco urozmaicić smak tej potrawy – dorzućcie do niej jeszcze jeden istotny składnik. Chodzi o tartą marchewkę – to właśnie to warzywo sprawi, że wasza potrawa będzie jeszcze smaczniejsza. W ten sposób nabierze delikatnej słodyczy, która idealnie będzie komponować się z pozostałymi składnikami.
Dodatkowo dzięki temu składnikowi placki ziemniaczane zyskają pięknego, rumianego koloru i będą naprawdę doskonale prezentować się na talerzu. Żeby całość smakowała jeszcze lepiej – możecie dodać też natkę pietruszki, koperek i szczypiorek. Właśnie taką wersję przygotowuje popularny kucharz Tomasz Strzelczyk. Wy również spróbujcie zrobić w swoich kuchniach tę nieco urozmaiconą wersję placków ziemniaczanych.
Przepis: Placki ziemniaczane z marchewką
Gwarantujemy, że pokochacie te niestandardowe placki ziemniaczane. Są pyszne i doskonale prezentują się na talerzu.
KategoriaDanie główneRodzaj kuchniTradycyjnaLiczba porcji4
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 marchewki
- 2 jajka
- 2 łyżki mąki
- pęczek koperku, szczypiorku i natki pietruszki
- sól i pieprz
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Obierzcie warzywaNajpierw obierzcie ziemniaki i marchew, a następnie zetrzyjcie je na tarce o dużych oczkach. Później posólcie warzywa i odstawcie na kilka minut, by puściły sok. Obierzcie i drobno posiekajcie cebulkę i czosnek oraz całą zieleninę, czyli szczypiorek, natkę pietruszki oraz koperek.
- Wymieszajcie ze sobą wszystkie składnikiWarzywa odciśnijcie z soku, a później wymieszajcie je z pokrojonymi dodatkami. Dodajcie również mąkę oraz jajka. Całość dokładnie wymieszajcie.
- Usmażcie placki ziemniaczaneGotową masę wyłóżcie na rozgrzany olej na patelni i smażcie z obu stron na rumiany kolor. Gdy placki będą już gotowe – wyłóżcie je na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
Placki ziemniaczane z innymi dodatkami
Placki ziemniaczane są wyjątkowo wszechstronne – można je podawać jako główne danie lub jako dodatek do dań mięsnych czy innych potraw. Jeśli macie ochotę na jeszcze więcej kuchennych eksperymentów – koniecznie spróbujcie zrobić placki ziemniaczane z następującymi składnikami:
- Czosnek – świeży lub granulowany czosnek nada cudownego i wyrazistego smaku plackom.
- Świeże zioła – dodanie świeżych ziół, takich jak natka pietruszki, koperek czy szczypiorek sprawi, że placki nabiorą jeszcze więcej świetnego smaku, ale też ich zapach będzie roznosić się po całej kuchni podczas smażenia.
- Warzywa – możecie dodać do masy placków ziemniaczanych startą cukinię lub dynię, aby wzbogacić ich zawartość o więcej witamin, ale też nadać im wyjątkowego smaku.
- Ser – posiekany lub starty ser (na przykład cheddar, żółty ser) nada plackom ziemniaczanym świetnego smaku i lekko kremowej konsystencji, dzięki czemu będą dosłownie rozpływać się w ustach.
- Pikantne przyprawy – dodanie przypraw takich jak papryka czy chili sprawi, że placki ziemniaczane nabiorą nieco pikantnego smaku, co idealnie sprawdzi się wśród sympatyków pikanterii.
Placki ziemniaczane możecie podawać z kwaśną śmietaną, sosem czosnkowym, ale genialnie będą smakować również z sosami mięsnymi czy sosem pieczarkowym.