Pij poranną kawę „po szwedzku”. Napój wspomaga pracę wątroby

Kawa w filiżance Jeśli szukasz odrobiny różnorodności w swojej porannej kawie, spróbuj jej w „szwedzkim stylu”. Nie tylko będzie pyszna, ale również niezwykle odżywcza. Dowiedz się, jak ją zrobić.

Lubimy naszą kawę – to nie tylko zachwycający napój, ale także doskonałe źródło codziennej energii. Jej aromatyczne i orzeźwiające właściwości pomagają nam skupić się na naszych zadaniach i poprawiają nasze samopoczucie. Ponadto kawa szczyci się licznymi zaletami zdrowotnymi – jest pełna przeciwutleniaczy i poprawia funkcje poznawcze, ale to dopiero początek. Jeśli jest prawidłowo przygotowana, może oferować jeszcze więcej korzyści zdrowotnych.

Czym jest szwedzka kawa?

Szwedzka kawa, znana również jako kawa z jajkiem, może wydawać się dziwnym i nieco zagadkowym „tworem” dla wielu. Jednak ta metoda parzenia kawy ma znaczną popularność w Szwecji. Aby zaparzyć szwedzką kawę, należy rozbić całe jajko i dodać je do garnka wraz ze skorupką (upewnij się, że jajko jest świeże). Następnie należy wymieszać rozbite jajko z kawą. Powstałą mieszankę należy zagotować, pozwalając kawie się zaparzyć. Na koniec przecedzić mieszankę przez sito. Jajko służy do usuwania zanieczyszczeń z kawy, a także pochłania garbniki, co wzmacnia smak naparu. Ponadto łagodzi goryczkę kawy, co docenią osoby preferujące łagodniejszą kawę.

Korzyści płynące z picia kawy z jajkiem

Oprócz smaku, ta szwedzka kawa oferuje szereg korzyści zdrowotnych. Jej spożywanie wspomaga pracę wątroby. Żółtko jaja jest bogate w cholinę, która jest niezbędna do metabolizmu tłuszczu i pomaga zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie, tym samym zmniejszając ryzyko stłuszczenia wątroby. Jest również bogate w przeciwutleniacze, takie jak luteina i zeaksantyna, które chronią komórki wątroby przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Sama kawa wspomaga detoksykację i może obniżyć poziom enzymów wątrobowych. Picie tej odmiany kawy może również przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Jest również źródłem witamin A, E, D, K i różnych witamin z grupy B.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *