Nadeszła kolejna fala COVID-19. Tylko w ciągu jednej doby przybyło 3162 przypadków infekcji SARS-CoV-2. To największy wzrost zachorowań w ostatnich tygodniach. Jak dziś objawia się koronawirus?
Koronawirus staje się coraz bardziej zaraźliwy. Rozprzestrzenia się szybko, o czym świadczą nowe zachorowania potwierdzone w dziennym raporcie Ministerstwa Zdrowia. COVID-19 nie odpuszcza nawet tym, którzy zmagali się z nim wcześniej. Na 3162 nowe przypadki SARS-CoV-2, aż 1022 osoby zaraziły się ponownie.
W których województwach najwięcej zakażeń COVID-19?
Covidowa mapa pokazuje, że nie ma województw bez nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co zdarzało się jeszcze kilka tygodni temu. Sytuacja zmienia się dynamicznie, ale najwięcej zachorowań wciąż odnotowuje się w województwie mazowieckim.
Liczba zakażeń w poszczególnych województwach:
- mazowieckie – 503,
- śląskie – 288,
- lubelskie – 278,
- wielkopolskie – 274,
- kujawsko – pomorskie – 242,
- dolnośląskie – 186,
- małopolskie – 176,
- zachodniopomorskie – 165,
- podlaskie – 161,
- podkarpackie – 151,
- pomorskie – 149,
- warmińsko-mazurskie – 148,
- łódzkie – 134,
- świętokrzyskie – 97,
- opolskie – 81,
- lubuskie – 63.
Ile zgonów z powodu COVID-19?
Najwięcej zgonów z powodu COVID-19 odnotowano niecały tydzień temu, kiedy to z powodu COVID-19 jednej doby zmarły 32 osoby. Najnowszy raport mówi o 6 zgonach, w tym jeden nastąpił wyłącznie z powodu COVID-19, a 5 również z powodu chorób współistniejących. Wg informacji podanych przez RMF FM, około 1200 pacjentów przebywa w szpitalach z powodu powikłań po infekcji SARS-CoV-2.
Wciąż za mało Polaków wykonuje testy. W ciągu doby oficjalnie przetestowano 6159 osób, w tym 2825 testów zleciły POZ-y. Wiele osób bada się na własną rękę, wykorzystując do tego testy apteczne lub zakupione w marketach. Jednak te dane nie trafiają do oficjalnego rejestru.
Jak sprawdzić, czy jestem zakażony koronawirusem?
COVID-19 może objawiać się wysoką gorączką, dreszczami i bólami mięśni. Jednak, jak w rozmowie z „Wprost” mówił doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, w tej chwili jednym z najczęściej występujących objawów zakażenia koronawirusem jest silny ból gardła, który uniemożliwia swobodne przełykanie. Chory nie jest w stanie swobodnie jeść i pić.
Pacjent chory na COVID-19 często jest skrajnie osłabiony, dosłownie „ścina go z nóg”. Brakuje mu sił na wykonywanie podstawowych czynności. W przebiegu infekcji pojawia się również suchy kaszel. Inne objawy to katar, zatkany nos, duszności, utrata węchu, zaburzenia smaku. W związku z tym nie można lekceważyć nawet łagodnych infekcji dróg oddechowych, przeziębień czy objawów łagodnej grypy, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.