Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ministerstwo podaje szczegóły

Ministerstwo Finansów proponuje od 2025 roku obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – poinformował na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Dla rozliczających się wg skali podatkowej składka ma wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ministerstwo podaje szczegóły

fot. Virrage Images / / Shutterstock

"Główne cele przedstawionej przez nas zmiany to przede wszystkim uproszczenie zasad wyliczania i płacenia składki zdrowotnej, ale także (…) obniżenie wysokości składki zdrowotnej szczególnie dla podatników o niskich i średnich dochodach" – powiedział Domański.

Zmiany mają wejść w życie od początku 2025 r., a skorzystać na nich ma 93 proc. przedsiębiorców płacących składkę zdrowotną.

ReklamaZobacz takżePolecamy: konto firmowe w Pekao – bezwarunkowo za 0 zł, za to z premią 200 zł na start

Biorący udział w konferencji prasowej wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że "nie ma powrotu" do zasad rozliczania składki, które obowiązywały przez "Polskim ładem", kiedy składka była niewielka i odliczana od podatku.

"Powrót do takiego rozwiązania w warunkach 2025 r. kosztowałby ponad 100 mld zł" – powiedział wiceminister.

Skala podatkowa

Dla najbardziej popularnej formy rozliczania się przez przedsiębiorców na tzw. skali podatkowej (1,3 mln podmiotów) MF proponuje ryczałtową składkę zdrowotną wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich przedsiębiorców rozliczających się na skali.

Wg wyliczeń MF w warunkach roku 2025 r. oznacza to minimalną korzyść w wysokości ok. 100 zł miesięcznie. W warunkach 2024 r. taka składka wynosiłaby ok. 286 zł vs 382 zł obecnie, od 2025 r. ok. 310 zł vs ok. 410 zł.

Brak będzie w tym przypadku comiesięcznego wyliczania podstawy oskładkowania, nie będzie składki od zbywanych środków trwałych.

Podatek liniowy

Dla rozliczających się wg podatku liniowego MF proponuje stałą składkę wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego 2-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

W warunkach roku 2025 oznacza to prognozowaną składkę zdrowotną niższą o ok. 100 zł miesięcznie / ok. 1200 zł rocznie (w warunkach 2024 r. taka składka wynosiłaby 286,33 zł vs. 381,78 zł obecnie; od 2025 r. odpowiednio ok. 310 zł vs. ok. 410 zł).

Po przekroczeniu 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki ponad 2-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Maksymalnie składka zdrowotna byłaby w tym przypadku niższa o ok. 530 zł miesięcznie, czyli 6.360 zł rocznie.

"Po przekroczeniu dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia składka wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Maksymalna składka zdrowotna będzie niższa o około 530 zł miesięcznie, czyli około o 6 tys. 360 zł w skali roku" – zaznaczył minister.

Podkreślił, że to, co według niego istotne, to wprowadzenie możliwości opłacania składki w oparciu o jedną dwunastą ostatniego wykazanego rocznego dochodu. "Czyli przedsiębiorca, jeśli będzie chciał, będzie mógł płacić przez cały rok stałą składkę zdrowotną i dopiero później w rozliczeniu rocznym dokona niezbędnej korekty" – wyjaśnił Domański.

"Wszyscy, absolutnie wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się za pośrednictwem podatku liniowego będą beneficjentami proponowanej przez nas zmiany" – podkreślił minister.

Dodał, że składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do miesięcznego przychodu wynoszącego 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Po przekroczeniu 4-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka będzie w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki ponad 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

MF planuje w tym przypadku wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej. Dojdzie też do likwidacji odliczenia składki zdrowotnej w PIT.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Zanim poznasz szczegóły i podejmiesz decyzję, zastanów się nad swoimi priorytetami w ramach prowadzonej działalności: czy będziesz ponosić wysokie koszty, a może chcesz wspólnie rozliczać się z małżonkiem lub skorzystać z ulgi na dziecko?

W poradniku zwięźle, ale konkretnie omawiamy trzy formy opodatkowania dostępne dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą: skalę podatkową, podatek liniowy oraz ryczałt.

Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na [email protected]

  • Pobierz bezpłatnie
  • Kup

WyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Karta podatkowa

W przypadku karty podatkowej składka wynosić będzie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia

W warunkach roku 2025 oznacza to prognozowaną korzyść w wysokości ok. 100 zł miesięcznie i ok. 1200 zł rocznie. Dojdzie też do likwidacji odliczenia składki w PIT.

"Na zmianach skorzysta 93 proc. przedsiębiorców, a wielu z nich skorzysta w sposób bardzo istotny. Tylko ci najlepiej zarabiający na ryczałcie poniosą koszty, ale spodziewamy się, że przejdą na inne zasady rozliczenia” – powiedział w czwartek Domański.

Dodał, że od tego, ilu przedsiębiorców zdecyduje się na zmianę zasad rozliczeń podatkowych, zależą ostateczne koszty. „Szacujemy je na 4 do 5 mld zł” – przyznał minister finansów. 

Lewiatan: to dobra propozycja dla przedsiębiorców

„To dobra propozycja dla przedsiębiorców, w szczególności biorąc pod uwagę sytuację budżetową państwa i potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia. Finansowo skorzysta na niej 93 proc. przedsiębiorców, także zdecydowana większość oszczędzi na sposobie kalkulacji składki. Dla podatników rozliczających się skalą podatkową zniknie konieczność kalkulacji w oparciu o dochód podatkowy” – napisał w komentarzu dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana Przemysław Pruszyński. – "Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość wpłacania składki w formie zaliczek dla podatników płacących podatek liniowy" – dodał.

Leszczyna: Chcemy jak najwyższej jakości ochrony zdrowia przy jak najniższych daninach podatkowych

Cel mamy wspólny: chcemy jak najwyższej jakości ochrony zdrowia przy możliwie jak najniższych daninach podatkowych – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że projekt zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców jest kompromisem między jej resortem a Ministerstwem Finansów.

Szefowa MZ podczas czwartkowej konferencji, dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców podkreśliła, że projekt jest kompromisem pomiędzy ministrem finansów a jej resortem. "Cel mamy wspólny – chcemy jak najwyższej jakości ochrony zdrowia przy możliwie jak najniższych daninach podatkowych" – podkreśliła.

Leszczyna przypomniała, jak w 2022 r. wyglądała kwestia nakładów na ochronę zdrowia. "To było 151 mld zł, z czego 122 mld to składka do NFZ. Pracownicy wpłacili ponad 62 mld zł, emeryci i renciści prawie 28 mld zł, przedsiębiorcy ponad 19 mld zł i pozostałe grupy, w tym ubezpieczani w KRUS, prawie 13 mld zł" – wymieniła.

Minister zdrowia przekazała, że w 2024 r., w chwili obecnej, nakłady na ochronę zdrowia wynoszą 197 mld zł. Przypomniała, że w ustawie budżetowej, złożonej we wrześniu ubiegłego roku przez rząd PiS, nakłady te wynosiły ponad 192 mld zł. "Powiększyliśmy je o 3 mld zł. To są te obligacje, które zamiast trafić do telewizji publicznej trafią do NFZ. Ponad 2 mld zł to jest uruchomiony fundusz zapasowy po to, żebyśmy mogli szpitalom wypłacić tzw. nadwykonania" – wyjaśniła Leszczyna.

Tłumacząc, na co wydawane są te pieniądze, zwróciła uwagę, że w "znakomitej większości" finansują tzw. świadczenia zdrowotne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy w szpitalach.

Wyjaśniła, że z pieniędzy NFZ płacone jest także za leki refundowane – tym roku będzie to ponad 22 mld zł. "Niebagatelną kwotę stanowią też podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. W tym roku to jest bez mała 16 mld zł" – oceniła.

Leszczyna przekazała, że budżetu państwa finansowane są także inwestycje (ponad 6 mld zł) oraz rezydentury (prawie 6 mld zł).

Przypomniała, że wpłata na fundusz medyczny wynosi 4 mld zł. "Z tego funduszu później finansujemy przede wszystkim w infrastrukturę ochrony zdrowia" – dodała. Wskazała, że dotacja do NFZ w tym roku w budżecie to prawie 9 mld zł.

Minister zdrowia przekazała, że w 2025 r. szacunkowe nakłady wyniosą ponad 220 mld zł – z czego składka na NFZ to około 160 mld zł.

Nad czym jeszcze pracuje rząd?

Minister Domański pytany był o to, nad jakimi punktami z zapowiedzi wyborczych pracuje obecnie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

„Jeżeli chodzi o punkty programowe, nad którymi pracuje KERM, to jest to wyższy zasiłek pogrzebowy, druga waloryzacja emerytury, jeśli inflacja przekroczyłaby 5 proc., po trzecie kasowy PIT – na ostatnim KERM-ie dokonaliśmy podwyższenia limitu uprawniającego do skorzystania z tego rozwiązania – oraz zmiany w podatku od zysków kapitałowych” – powiedział Domański.

Dodał, że KERM zajmuje się także wyzwaniami, jakie stoją przed rządem.

„Jednym z obszarów, którym musimy się pilnie zająć, jest efektywne wykorzystanie środków z KPO i z innych programów unijnych. Niedługo będziemy rozmawiać o podziale środków z ETS” – dodał minister.

ETS to unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Środki z ETS zasilają zwykle budżet państwa. 

autor: Marek Siudaj,  Aleksandra Kiełczykowska, Anita Karwowska

ak/ akar/ agz/ms/ pad/ pat/ map/ tus/ gor/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *