Ukłon rządu w stronę przewoźników. Będą zmiany w delegowaniu kierowców

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował we wtorek, że rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Jak dodał, to wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskich przewoźników drogowych.

Ukłon rządu w stronę przewoźników. Będą zmiany w delegowaniu kierowców

fot. Artiom Photo / / Shutterstock

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Kosiniak-Kamysz przyznał, że sytuacja polskich transportowców jest trudna z uwagi na zmieniającą się sytuację gospodarczą i ograniczenie możliwości wykonywania przewozów, ale też z powodu mniejszej liczby zleceń z uwagi na spowolnienie gospodarcze w Europie Zachodniej oraz nieuczciwą konkurencję.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska przewoźników przyspieszamy wejście w życie elektronicznej informacji i rejestracji na temat przewozów dokonywanych przez transportowców z państw trzecich, spoza z UE" – powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że rozwiązanie to wejdzie w życie w listopadzie i m.in. spowoduje eliminację nieuczciwej konkurencji.

Projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw ma wprowadzić zmiany związane z implementacją do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy, zgodnie z którą państwa członkowskie nie powinny móc ograniczać użytkowania na swoim terytorium pojazdu najmowanego przez przedsiębiorstwo mające siedzibę w innym państwie członkowskim, jeżeli pojazd został zarejestrowany lub dopuszczony do ruchu zgodnie z normami któregokolwiek państwa członkowskiego.

Znowelizowane przepisy umożliwią czasowe korzystanie przez przewoźników drogowych prowadzących działalność w Polsce z pojazdów zarejestrowanych na terytorium innego państwa UE. Nowela ma również zapewnić stosowanie "spójnej krajowej strategii egzekwowania przepisów dotyczących przewozów kabotażowych", czyli zarobkowego transportu ładunku pomiędzy punktami odbioru znajdującymi się w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub EFTA niż kraj, w którym przewoźnik założył działalność gospodarczą.

Przepisy projektowanej ustawy zobowiązują również Główny Inspektorat Transportu Drogowego do corocznego przekazywania Komisji Europejskiej danych dotyczących kontroli przewozów kabotażowych w poprzednim roku kalendarzowym.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *